Shadow

Sto metrów wygodnego siedzenia z widokiem na zalew Lipówka

Choć do innych, znanych ze swojej długości ławek na świecie, przymierzyć się jej nie sposób, to z pewnością jest jedną z wyróżniających się w Polsce. Mowa o nowej ławce, która czeka na łaknących odpoczynku nad wrzesińskim Zalewem Lipówka.
Pojedynek na zbudowanie najdłuższej ławki świata, to dość nieznany, ale jednak realny fakt. Od lat miasta z całego świata próbują nie tylko stworzyć obszerną przestrzeń do wypoczynku nad swoimi terenami rekreacyjnymi, to jeszcze pragną by ich forma się wyróżniała. Dziś trudno jednoznacznie wskazać, która z wielu ławek jest najdłuższa (przyjmuje się, że to ławka w pomorskiej wsi Szlachta. Mierzy 615 metrów), jednak wiele z nich można uznać za dzieła sztuki lub zupełne osobliwości. Na świecie znana jest np. ławka w parku Guell w Barcelonie, która jest częścią parku zaprojektowanego przez Antonio Gaudiego. W brytyjskim Littlehampton, w 2010 roku, powstała ławka przy nadmorskiej promenadzie. Mierzy ona 324 metry.
W sierpniu nad wrzesińskim zalewem na rzece Wrześnica, posadowiona została jedna z najdłuższych ławek w Polsce. Swoim kształtem przypomina ona typowe ławki parkowe i mierzy prawie 106 metrów. Od razu stała się lokalną atrakcją, a mieszkańcy i turyści, chętnie robią sobie na niej pamiątkowe zdjęcia. Siadając na niej mamy nie tylko wspaniały widok na sam zalew, ale i na pobliskie tereny rekreacyjno-sportowe.Niestety, na razie nie będzie możliwe sprawdzenie ile osób w jednej chwili zmieści się na siedzisku urządzenia, ponieważ ze względów zachowania bezpieczeństwa sanitarnego, może na niej jednorazowo przebywać 50 osób, co i tak robi już wrażenie i wiele mówi o jej długości. (ak)