Kiedy przy ul. Słowackiego w Gnieźnie zacznie już funkcjonować nowoczesny obiekt pełen robotów, automatyki i laboratoriów – dołączy on tym samym do elitarnego grona innych centrów nauki w Polsce, m.in. znanego Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Za przygotowanie kadr i wyposażenie gnieźnieńskiego obiektu odpowiadać będzie Fundacja EdTech Poland, z którą umowę podpisała spółka celowa inwestycji.
Stolica eXperymentu będzie miejscem, w którym młodzież – od przedszkola po studentów, będzie mogła realizować zajęcia z nowych technologii, wzbogacać swoją wiedzę w kierunkach technicznych – wyjaśnia ideę powstania projektu Paweł Jagielski, prezes stowarzyszenia Stolica eXperymentu. To właśnie funkcja poznawczego dotykania nauki ma być atutem nowej instytucji. Nic lepiej nie przemawia do ucznia niż wiedza oparta na doświadczeniu. Wiedzą o tym twórcy podobnych miejsc w całej Polsce i na świecie. Sam obiekt, w którym zastosowane zostaną najnowocześniejsze technologie znane dziś w budownictwie, usytuowany będzie na terenie kompleksu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Słowackiego w Gnieźnie. Za wyposażenie go odpowiadać będzie Fundacja EdTech Poland, która również przygotuje do jego funkcjonowania kadrę. Stosowną umowę podpisano 18 czerwca. – Będziemy się starali optymalnie wykorzystać polską myśl techniczną, która tutaj zagości – mówi Rafał Lew-Starowicz, wiceprezes Zarządu Fundacji. – Zaplanowano tu laboratoria, np. wirtualnej rzeczywistości, robotyki, druku. Mamy plany doposażenia laboratorium chemicznego czy fizycznego – zatem to, co wiąże się z nowoczesną edukacją, która co raz częściej gości w polskich szkołach. Tutaj jednak chcemy, aby pewne rzeczy można było testować, poddawać próbom – dodaje.
Stolica eXperymentu ma zacząć działać już na pełnych obrotach od roku szkolnego 2022/2023. W chwili obecnej wybierany jest wykonawca inwestycji. Niebawem zatem, teren przy ul. Słowackiego zamieni się w plac budowy. – Oczywiście, sam obiekt nie jest najważniejszy, tylko to, co w tym obiekcie będzie realizowane. Bardzo ważna będzie stosowana tutaj technologia, ale znowu – ona to też nie wszystko. Najważniejsze będą konspekty, które będą tutaj w ramach zajęć realizowane. Dziś już bardzo mocno nad tym się pracuje – zapewnia Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna. Założycielami i podmiotami finansującymi utworzenie spółki i jednocześnie gwarantującymi jej stabilność finansową są Miasto Gniezno oraz Powiat Gnieźnieński. W celu realizacji przedsięwzięcia pod nazwą Stolica eXperymentu, pozyskano 8,5 mln zł z Fundacji VILLUM FONDEN wchodzącej w skład FUNDACJI VELLUX. Patronem Merytorycznym Stolicy eXperymentu została Politechnika Poznańska, podjęto także współpracę z gnieźnieńską PWSZ. (ak)