Shadow

Strażacy świętowali też w Gurówku


Strażacy ochotnicy z OSP Niechanowo i OSP Żydowo oraz władze Niechanowa i Czerniejewa spotkali się w świetlicy w Gurówku, by świętować Gminny Dzień Strażaka. Uroczystości rozpoczęto mszą świętą, której przewodniczył ksiądz kanonik Krzysztof Prus, proboszcz parafii w Żydowie. A to wszystko w wigilię imienin świętego Floriana, patrona strażaków. Podczas uroczystości spotkało się pięć jednostek – Trzuskołoń, Goczałkowo-Gurówko, Jarząbkowo, Niechanowo i gościnie Żydowo. Gospodarzem była jednostka OSP Goczałkowo, a podczas spotkania nie zabrakło wyróżnień dla najlepszej jednostki, strażaka i działacza roku.
Oficjalną część rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego, a zebranych powitał wójt niechanowskiej gminy Eugeniusz Zamiar. Wśród gości nie zabrakło wiceprzewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej ZOSP RP w Warszawie druha Tadeusza Tomaszewskiego, druha Jacka Kowalskiego, prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP PR, księdza kanonika Krzysztofa Prusa, burmistrza Czerniejewa Tadeusza Szymanka oraz Zdzisława Sikory, przewodniczącego Rady Gminy Niechanowo i Stanisława Krawczyka, sołtysa wsi Gurówko. Komendant gminny Marian Guziałek przyznał, że był to trudny rok ze względu na pogodę. – Strażacy mieli bardzo dużo wyjazdów, Niechanowo ponad 100. Praktycznie wszystkie jednostki brały udział w wyjazdach. Była także oprócz tradycyjnej działalności związanej z gaszeniem pożarów, podejmowaniem interwencji z zakresu ratownictwa medycznego, technicznego – walka z katastrofami naturalnymi. Nie brakowało także imprez współorganizowanych przez strażaków – dodał M. Guziałek.
W Gurówku ma w najbliższym czasie powstać strażnica. Dokumentacja już została złożona. Z okazji Dnia Strażaka druhom złożono serdecznepodziękowania za codzienną realizację zadań, poświęcenie w ochronie życia i mienia ludzkiego. Podczas uroczystości wręczono wyróżnienia. Za jednostkę wyróżniającą się uznano OSP Jarząbkowo. Druh Edmund Krawczyk (OSP Goczałkowo) został uznany działaczem roku, natomiast druha Roberta Kwapicha z jednostki OSP w Trzuskołoniu wyróżniono jako strażaka roku. – W straży jestem już pół wieku. Nasza jednostka liczy 35 druhów. Miejsce i dokumentacja na strażnicę w Gurówku są przygotowane. Mamy zgromadzone już nawet materiały budowlane – podkreślił druh E. Krawczyk. – To święto to czas podziękowań za to, co w minionym roku się wydarzyło. To praca na rzecz gminy Niechanowo i współpracy na rzecz społeczeństwa powiatu gnieźnieńskiego. Na was zawsze można liczyć. Jestem dumny, kiedy wyjeżdżacie na sygnał. Życzę wam wytrwałości w działaniach i by każdy wyjazd na akcję zakończył się szczęśliwym powrotem. Pomagając innym, narażacie swoje życie i zdrowie, a na was czekają przecież wasze rodziny – dziękował wójt niechanowskiej gminy. – W tym roku obchodzimy 150-lecie Związku Wielkopolskiego Straży Pożarnych. Od tylu lat pod sztandarami chronią życie i mienie ludzi. Od wielu lat na terenie gminy i tej jednostki gromadzą się osoby spieszące z pomocą innym osobom. W tej jednostce jest trzech kawalerów Złotej Odznaki Związku OSP. To ona często wygrywa zawody sportowo-pożarnicze. Tą uroczystą zbiórką pokazujemy, że stanowimy wartość, gdy jesteśmy razem – zaakcentował druh T. Tomaszewski. – Dla was drugi człowiek jest najważniejszy i w każdej chwili jesteście gotowi jemu pomagać, podać rękę. Za to chcę wam dzisiaj podziękować – dodał druh J. Kowalski. Po powitaniu i uroczystym apelu przyszedł czas na biesiadowanie. O oprawę muzyczną Gminnego Dnia Strażaka zadbała Orkiestra Odjazdowa z Witkowa, a o ciepły posiłek – firma ze Strzałkowa.
JAROSŁAW WALERCZAK