Shadow

Strażacy w Marzeninie będą mieli ciężki wóz bojowy. Pożegnają leciwego Stara

Udało się rozstrzygnąć przetarg na zakup pojazdu dla strażaków ochotników z Marzenina. Nowy wóz jest współfinansowany przez szereg instytucji publicznych oraz firm ubezpieczeniowych.
Będzie kosztował 1 099 620 złotych, a dostarczy go jedyny oferent w postępowaniu przetargowym – Szczęśniak Pojazdy Specjalne z Bielska-Białej. Dla strażaków ochotników z Marzenina będzie to prawdziwa rewolucja sprzętowa, bowiem trafi do nich ciężki wóz ratowniczo – gaśniczy. Dziś strażacy dysponują dwoma pojazdami: średnim Starem z 1979 r. oraz lekkim Renault z 2005 r. Ten pierwszy jest już mocno wyeksploatowany i od lat nie jest w stanie brać udziału w niektórych zdarzeniach. Zakup nowego wozu jest możliwy dzięki współpracy Gminy i Miasta Września, które zabezpieczyło 450 000 złotych oraz wspólnych funduszy Narodowego i Wojewódzkiego FOŚiGW w połączeniu z dotacją na krajowy system ratowniczo-gaśniczy, dotacją z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz środkami z firm ubezpieczeniowych pozostających w dyspozycji Komendanta Głównego PSP (550 000 zł).
Nowy nabytek marki Scania P450, charakteryzować się będzie napędem 4×4 oraz zbiornikiem wody o pojemności 6,8 tysięcy litrów i 600-litrowym zbiornikiem środka pianotwórczego. „Głównym celem planowanego zakupu jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców gminy, jak również wszystkich użytkowników dróg w rejonie działania jednostki” – informuje wrzesiński magistrat. „Względy lokalizacyjne jednostki, dyspozycyjność druhów oraz krótkie czasy dojazdu do zdarzeń po północnej stronie Gminy Września spowodowały uwzględnienie OSP Marzenin do zabezpieczenia gminy w przypadku zadysponowania sił i środków przez KP PSP we Wrześni” – czytamy dalej w komunikacie. (ak)