Shadow

Św. Wojciech na znaczku Poczty Polskiej

W pierwszym dniu uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha – głównego patrona Polski, 27 kwietnia Poczta Polska premierowo właśnie w Gnieźnie zaprezentowała znaczek, który przedstawia wizerunek świętego. Od tego dnia wchodzi do obiegu w nakładzie 150 tys. egzemplarzy.
Nowa seria znaczków wydawana przez Pocztę Polską pn. „Patroni Polski”, wzbogaciła się o drugiego świętego. Po św. Stanisławie Kostce – głównym patronie diecezji płockiej, przyszedł czas na św. Wojciecha – głównego patrona Polski i patrona Gniezna. Oficjalna inauguracja znaczka miała miejsce 27 kwietnia w Muzeum Archidiecezjalnym w Gnieźnie. – Poczta Polska oprócz działalności czysto biznesowej, prowadzi działalność misyjną, polegającą na uświetnianiu wydarzeń czy postaci – zauważa Leszek Gawarecki, dyrektor Regionu Sieci Poczty Polskiej w Poznaniu . – Święty biskup Wojciech zasługuje na takie upamiętnienie i w ramach serii „Patroni Polski”, zostaje on wprowadzony do pocztowego obiegu – dodaje.
Autorem znaczka jest Bożydar Grozdew, który przedstawił w nim wizerunek św. Wojciecha pochodzący z obrazu nieznanego autora. Obraz ten pochodzi z II poł. XIX wieku i pierwotnie znajdował się w kościele parafialnym w Wilkowyi. Obecnie znajduje się w kościele katedralnym w Gnieźnie. Wartość znaczka wynosi 3,30 zł, a wydano go w ilości 150 000 sztuk. (ak)