Shadow

„Światłoczuli”, czyli kolejna książka Jolanty Sroczyńskiej – Pietz

Historia trzech kobiet pochodzących z wielkopolskiego miasteczka, które dla Idy jest miejscem trwania, dla jej córki Zosi – punktem odniesienia w jej odważnych podróżach po świecie, a dla porzuconej na cmentarzu Zyty –  grobem, gdzie grzebie się ją za życia. Czy trwanie Idy ma sens? Czy Zosia odnajdzie dla siebie miejsce w świecie? Czy Zyta dowie się, kim jest?
Tak na okładce książki autorka zachęca do przeczytania swojej najnowszej książki „Światłoczuli”, powieści, którejakcja toczy się na przełomie XIX i XX wieku w: Poznańskiem,  Paryżu, Berlinie, a także w szwajcarskim Rapperswilu; w Europie rozdzieranej tymi samymi lękami i namiętnościami, jakie są udziałem głównych bohaterów Światłoczułych: wolą trwania, pragnieniem wolności, lękiem przed obcymi, dążeniem do doskonałości, słabością i siłą, okrucieństwem i heroizmem. W czwartek, 9 września w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzemesznie, gdzie na co dzień Jolanta Sroczyńska – Pietz jest nauczycielką historii, odbyła się premiera jej nowej powieści. Trzemesznianie byli zakochani w pierwszej, debiutanckiej powieści „Cień zegara słonecznego”, która okazała się wielkim sukcesem powieściopisarki. Nic zatem dziwnego, że na premierę kolejnej książki stawiła się cała rzesza fanów Jolanty Sroczyńskiej –Pietz.
Autorka w bardzo piękny  i wzruszający sposób „oprowadziła” zebranych po Trzemesznie śladami Idy, bohaterki „Cienia”, wykorzystując przy tym stare pocztówki i fotografie oraz fragmenty swoich powieści, które czytała Zosia Wolaszek, uczennica SP nr 1. Jolanta Sroczyńska –Pietz zaprosiła na scenę także Marcelego Koniecznego, autora okładki „Światłoczułych”, serdecznie mu dziękując i podkreślając, że wybór twórcy okładki należy do jednych z jej najlepszych wyborów dotyczących książki. Wiele ciepłych słów autorka usłyszała od Krzysztofa Derezińskiego, burmistrza Trzemeszna oraz Renaty Buzały, przewodniczącej komisji społecznej w Radzie Miejskiej Trzemeszna oraz wielu przybyłych gości. Po spotkaniu był także czas na rozmowę z autorką i czas na autografy. Wydawcą powieści jest gnieźnieńskie Wydawnictwo Gaudentinum. Książkę można już nabyć za pośrednictwem internetu na stronie wydawnictwa.
RENATA PAŁUCKA