Moc wyróżnień i dobrych wieści napłynęła do Gniezna wprost z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Uznanie jury zyskały spektakle stworzone w Teatrze Fredry w ostatnim roku, ale także wyróżniono twórców i artystów pracujących dla tutejszej sceny.
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ma za zadanie opisywać dorobek polskiego teatru. To jedna z najważniejszych rodzimych instytucji zajmujących się współczesnym życiem teatralnym oraz jego przyszłością. Jednym z ważniejszych i prestiżowych zadań prowadzonych przez organizację jest przyglądanie się spektaklom tworzonym w kraju oraz ocenianie ich za jakość i wkład w dzisiejszą rolę teatru i życie publiczne. 27 stycznia poznaliśmy laureatów 27. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Wśród nich znalazły się dwie postacie tworzące w Gnieźnie bardzo dobrze przyjętą sztukę „I tak nikt mi nie uwierzy” – Karolina Staniec, grając w tym spektaklu rolę Barbary Zdunk oraz Jolanta Janiczak, za tekst dramaturgiczny do tej samej sztuki.
Kolejne pozytywne wieści z Instytutu Teatralnego nadeszły 31 stycznia. Jak podała Komisja Artystyczna, do finału VII Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” została nominowana wyreżyserowana i wystawiona w Teatrze Fredry „Lalka” Bolesława Prusa w reżyserii Radosława Rychcika. W finale będzie rywalizować ze spektaklami teatrów z Gdańska, Krakowa, Opola i Poznania. Do konkursu zgłoszono łącznie aż 35 przedstawień, z których uznanie komisji zyskało tylko sześć, które zakwalifikowano do finału. Ten odbędzie się w czasie tegorocznych 46. Opolskich Konfrontacji Teatralnych, które planowane są na przełom maja i czerwca. Podczas przeglądu finaliści powalczą o główne nagrody konkursu, m.in. za reżyserię, scenografię czy muzykę oraz o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego. Laureatów wyłoni jury, w którego skład – jak co roku – wejdą znawcy teatru i dramatu, teoretycy i praktycy. ALEKSANDER KARWOWSKI
Fot. Dawid Stube