Shadow

Święto Plonów po raz pierwszy w parku Baba

Park Baba w Trzemesznie po raz pierwszy został wykorzystany przezDom Kultury w Trzemesznie na organizacjęgminnych dożynek, 25 sierpnia. Uroczystości rozpoczęto od mszy świętej dziękczynnej w bazylice trzemeszeńskiej, po czym kolorowy korowód w asyście Orkiestry Dętej z Mogilna przemaszerował ulicami do parku.
W tym roku zaszczytna funkcja starostów dożynek przypadła Małgorzacie Wójkowskiej z Miat oraz Eugeniuszowi Kubasikowi z Dyśka. Na przygotowanej scenie nie mogło zabraknąć obrzędu obtańcowywania wieńca przygotowanego przez Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha”. Starostowie dożynek oraz Krzysztof Dereziński, burmistrz Trzemeszna poczęstowali także wszystkich przybyłych chlebem z tegorocznych polonów. Kolejnym punktem uroczystości było uhonorowanie rolników, którzy wyróżniają się swoją postawą i społecznym zaangażowaniem. Sołtysem Roku został Wojciech Jurgoński z Ławek, Gospodynią Roku Barbara Brzewińska, tytuł Zasłużony dla rolnictwa otrzymał Tomasz Bartz. Wyróżnienia za pracę na rzecz rolnictwa otrzymali także: Krzysztof Dutkiewicz,Michał Meller, Michał Behnke. Tytuł działkowca roku otrzymali: Elżbieta Stablewska i Andrzej Wieczorek.
W tym roku powrócono także do konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy i stoisko sołeckie.Komisja w składzie: Małgorzata van Brenk, Irena Karczewska i Piotr Talaga wyłoniła zwycięzców. W kategorii „najładniejszy wieniec dożynkowy” wśród sołectw zachodnich wygrało sołectwo Wydartowo, drugie miejsce zajęło Kozłowo, a trzecie Duszno. Wśród sołectw wschodnich pierwsze miejsce zajęło Ostrowite, przed Popielewem i Kamieńcem. Pozostałe sołectwa otrzymały wyróżnienia. Warto dodać, iż wszystkie sołectwa otrzymały nagrody pieniężne. Tak było także w konkursie na najładniejsze stoisko sołeckie. W kategorii „najładniejsze stoisko dożynkowe” wśród sołectw zachodnich wygrało Kozłowo przed Ławkami i Niewolnem; sołectwa wschodnie: pierwsze miejsce Lubiń, drugie Ostrowite, trzecie Trzemżal. Nagrodzono również działkowców w obu konkurencjach – wygrał ROD im. Jana Kilińskiego przed ROD „Zielone Wzgórze”.
Podczas dożynek można było nie tylko podziwiać piękne stoiska sołectw i ogrodów działkowych, ale także spróbować domowych pyszności. Dla wszystkich przygotowano także m.in. darmową grochówkę. Dzieci mogły skorzystać z m.in. dmuchawców, przejażdżek bryczką, kucykiem, malowania twarzy, waty cukrowej. Po części oficjalnej odbyły się liczne prezentacje muzyczne i taneczne. Zatańczył Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha”, zaśpiewał Zespół „Złoty Liść” –zespół seniorów działający przy trzemeszeńskim Domu Kultury. Na scenie nie mogło zabraknąć Artystycznego Zespół „Świerszcze”, laureata wielu nagród i wyróżnień oraz Zespołu Tanecznego „HOPKI” z Niewolna. Lokalne prezentacje zamknął Zespół Kalina z Chabska. Gwiazdą muzyczną dożynek był Mr. Fan. Wieczorem odbyła się zabawa dożynkowa. Organizatorami dożynek był Urząd Miasta i Gminy w Trzemesznie i Dom Kultury.
RENATA PAŁUCKA