Shadow

Święto plonów w Gminie Łubowo. Znamy już starostów dożynek

Tegoroczne Dożynki Gminy Łubowo odbędą się 21 sierpnia i rozpoczną się mszą św. o godzinie 14 *w zabytkowym, drewnianym kościele *na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach (tzw. Duży Skansen), w trakcie której zostaną poświęcone wieńce dożynkowe. Następnie zgodnie z tradycją pod przewodnictwem Orkiestry Dętej ze Śremu odbędzie się przemarsz korowodu dożynkowego na Polanę Dożynkową w pobliżu siedziby Dyrekcji Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, jak to miało miejsce w latach ubiegłych. Obrzęd dożynkowy będzie prowadzony przez Zespół Tańca Ludowego „Gniezno”.
Około godziny 17 wystąpi Iness a następnie gwiazda wieczoru Filip Lato, uczestnik programu „The Voice of Poland” oraz dwukrotny zwycięzca odcinków programu „Twoja twarz brzmi znajomo”. Przewidziano stoiska regionalne oraz stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Łubowo z lokalnymi specjałami, a także warsztaty plecenia wianków prowadzone przez LGD Trakt Piastów. W trakcie uroczystości odbędzie się ogłoszenie wyników i rozdanie nagród w konkursie „Najpiękniejsze zagospodarowanie posesji 2022”Nie zabraknie także pokazów lotniczych w wykonaniu grupy akrobacyjnej Orlen Żelazny. Obchody Święta Plonów potrwają do godziny 20.
Piątego sierpnia odbyło się uroczyste wręczenie nominacji dożynkowych. Zaszczytną funkcję Starostów Dożynek Gminnych 2022r. pełnić będą: Anna Wędzikowska i Damian Wendel. Przekazania pamiątkowych listów dokonali: wójt Gminy Łubowo Andrzej Łozowski wraz z przewodniczącym Rady Gminy Łubowo Mirosławem Nowakiem. *Damian Wendel* wspólnie z małżonką oraz rodzicami prowadzi liczące ok 140 ha gospodarstwo rolne w miejscowościach Rybitwy, gmina Łubowo. Gospodarstwo wyspecjalizowane jest w produkcji roślinnej. W strukturze zasiewów dominującą rolę pełnią buraki cukrowe oraz kukurydza, jak również zboża takie jak pszenica i jęczmień. Właściciele gospodarstwa starają się korzystać z różnego rodzaju możliwych dotacji jakie oferuje państwo czy Unia Europejska, korzystają np. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), dzięki któremu zakupili nowoczesny sprzęt rolniczy, którego użycie wraz ze zdobytym  przez lata doświadczeniem pozwala osiągać wysokie plony. Pan Damian jest ojcem dwójki dzieci. Wolny czas najchętniej lubi spędzać z rodziną, a oprócz tego jest wielkim fanem nowinek technicznych dotyczących rolnictwa.
*Starościna Dożynek, Anna Wędzikowska*wraz z mężem, prowadzi liczące ok. 120 ha gospodarstwo rolne w miejscowości Dziekanowice, gmina Łubowo. Ukierunkowane jest ono głównie na produkcję roślinną, gdzie w większości występują buraki cukrowe oraz kukurydza. Również zasiane jest zboże takie jak rzepak, pszenica i jęczmień. Pani Anna posiada również bydło opasowe. Małżonkowie korzystają z różnego rodzaju państwowych dotacji, a w tym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), dzięki któremu nabyli nowoczesny sprzęt rolniczy i w znaczący sposób na przestrzeni lat rozwinęli swoje gospodarstwo. Pani Anna jest matką dwójki dzieci. Największą jej pasją jest ogrodnictwo oraz kwiaty, a także gotowanie i pieczenie ciast. (inf. prasowa)