Shadow

Świętowano w Kędzierzynie. Skwer ks. Mieczysława Figasa

W Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Święto Matki Boskiej Zielnej oraz Święto Wojska Polskiego, 15 sierpnia w Kędzierzynie, gmina Niechanowo miało miejsce podniosłe wydarzenie. Po uroczystej mszy świętej odprawionej przez proboszcza ks. Henryka Sobiereiskego został poświęcony skwer przy kościele parafialnym, któremu nadano nazwę ks. Mieczysława Figasa.
Podczas uroczystości Szymon Robaszkiewicz, wójt Gminy Niechanowo wraz z wiceprzewodniczącą Rady Gminy, radnym i sołtysem złożyli wiązanki kwiatów i znicze przy obelisku upamiętniającym 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości i przy grobie byłego proboszcza parafii ks. Mieczysława Figasa, więźnia obozu hitlerowskiego w Dachau. Ks. Mieczysław Figas urodził się 27 października 1907 r. w Trzemesznie. Rodzicami byli Wincenty i Wanda z d. Sochowicz. W grudniu 1915 r. rodzice przeprowadzili się do Gniezna, stąd całe jego młodzieńcze życie i edukacja związane były z Gnieznem. W latach 1919-1927 uczęszczał do gimnazjum typu staroklasycznego im. Bolesława Chrobrego. Po zdaniu matury 27 maja 1927 r. zgłosił się do Seminarium Duchownego w Poznaniu. W związku z rozbudową gmachu seminaryjnego w Gnieźnie rok akademicki rozpoczął 1 lutego 1928 r.. W Gnieźnie po dwóch latach ukończył filozofię. Teologię studiował w Poznaniu w latach 1929-1932. Po odbyciu kursu praktycznego, 12 czerwca 1932 r. przyjął święcenia kapłańskie od ks. kardynała Augusta Hlonda, prymasa Polski w Katedrze w Poznaniu. Prymicję miał skromną w kaplicy sióstr w Poznaniu, gdyż w tym czasie umarł jego najmłodszy brat. 1 lipca 1932 r. rozpoczął pierwszy i jedyny wikariat w Witkowie trwający 5 lat. 1 lipca 1937 r. objął probostwo w Kędzierzynie, które okazało się również pierwszym i jedynym, trwającym 50 lat. Tutaj też przeżył najtragiczniejszy czas w swoim życiu, czas okupacji.
Z okolicznymi kapłanami został aresztowany 26 sierpnia 1940 r.. W Niechanowie spotkał się z ks. dziekanem Janem Szlachtą i razem zostali zawiezieni na Gestapo do Gniezna. Aresztowanych kapłanów przetrzymywano w Szczeglinie niedaleko Mogilna. Następnie wagonami pulmanowskimi zostali wywiezieni do Berlina, a stamtąd ciężarówkami do obozu w Sachsenhausen-Oranienburg. Tam ks. Mieczysław Figas przebywał ponad 3 miesiące, bowiem 12 grudnia 1940 r. został przewieziony do głównego obozu w Dachau. Tutaj otrzymał numer 22440 i został poddany próbom doświadczalnym na malarię. Dzięki życzliwości i poświęceniu pielęgniarza (Niemca), przetrwał malarię i otrzymał lżejszą pracę w pończoszarni. Tak doczekał się niedzieli, 29 kwietnia 1945 r. – dnia wyzwolenia obozu przez armię USA.
Do parafii powrócił 20 stycznia 1946 r. po trudnej podróży (spalone dworce i zniszczone tory kolejowe). W niedzielę nastąpiło powitanie przez parafian swego proboszcza. Wówczas ks. Figas wygłosił pierwsze kazanie po powrocie. Wielu parafian nie mogło powstrzymać łez wzruszenia. Do dzisiaj tę niedzielę i to kazanie starsi parafianie ciągle pamiętają. Odtąd starał się o świątynię – po wojnie trzeba było uposażyć i odnowić jej wnętrze, a po Soborze Watykańskim II przystosować do odnowionej liturgii. Czasy nie były łatwe, ale ks. Mieczysław Figas nie szedł na żadne kompromisy. Świadczy o tym fakt, że nie dopuścił do dzwonienia po śmierci Stalina, mimo naporu ówczesnych władz. W roku 1970 otrzymał godność Radcy Duchownego.
Ks. Mieczysław Figas 31 lipca 1987 r. przeszedł w stan spoczynku po 50 latach pracy w parafii i 55 latach kapłaństwa. Jego domem stał się Dom Księży Emerytów, najpierw w Wągrowcu, później w Gnieźnie. Zmarł 15 listopada 2002 r., przeżył 95 lat, z tego 70 w kapłaństwie. Spoczął zgodnie ze swoją wolą przy świątyni w Kędzierzynie obok grobu śp. ks. Witolda Nowakowskiego. (kar)