Shadow

Szkoła odczarowuje pojęcie „prowincjonalności” teatrem. Niedaleko Wrześni świętują lokalność kulturą

Wymiana teatralnych doświadczeń, prezentacje, warsztaty, spotkania poetyckie, koncert czy konkursy – już po raz 16. odbyło się Święto Teatru na Prowincji, które łączy społeczności podwrzesińskich wsi i jest ważnym wydarzeniem ponadregionalnym.
Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku, koło Wrześni, to instytucja wyjątkowa, która jak to było w zwyczaju przed laty, organizuje i koordynuje życie kulturalno-towarzyskie lokalnych społeczności wiejskich i skupia je w swoich progach. To właśnie ta szkoła już od 16 lat tworzy wydarzenie – które w zamiarze jest bardzo lokalne – to jednak swoim sukcesem wykracza już ponad region. Mowa tu o Święcie Teatru na Prowincji, które jak zawsze udanie odczarowuje piękne słowo „prowincja” i przywraca mu właściwy ładunek emocjonalny i kojarzącą się z nim dumę.
To właśnie do Psar Polskich i Nowego Folwarku, czyli miejsc w których czterodniowy festiwal się odbywa, zjeżdżają uczniowie z lokalnych wsi oraz z innych zakątków regionu, a nawet kraju. Tutaj odbywa się Ogólnopolski Przegląd Twórczości Teatralnej Maska, w trakcie którego na scenę Wiejskiego Domu Kultury w Psarach Polskich prezentują się amatorskie zespoły teatralne tworzone przez dzieci. Ich zabawę ze sztuką ocenia profesjonalne jury. „Maska” jest również forum rozmowy o teatrach wiejskich i życiu teatralnym w tych małych ośrodkach, które właśnie w tej sztuce upatrują swojej szansy na życie twórcze w małych społecznościach. Ale teatr to nie wszystko, bo Święto Teatru na Prowincji to także taniec, poezja, konkursy i warsztaty. Aż przez 4 dni szkoła integruje, uczy i bawi – jak szukać wrażliwości w poezji i ekspresji w formach scenicznych.
To na tym festiwalu samorządowcy występują dla dzieci. Nie odwrotnie
Inicjatorką przedsięwzięcia jest Sławomira Czarnecka, dyrektorka szkoły w Nowym Folwarku, która podkreśla jednak, że bez wsparcia całej lokalnej społeczności, sukces tego wydarzenia nie byłby tak pełen. – Nasze święto się rozrasta – zauważa S. Czarnecka. – Kiedyś to był tylko malutki przegląd teatralny, a dziś to już dojrzały festiwal. Każdy człowiek ma wolność wyboru. Cieszę się, że w dzisiejszych zabieganych czasach, kiedy każdy patrzy na zegarek, są tacy, którzy na chwilę przyjeżdżają do Wiejskiego Domu Kultury w Psarach Polskich i dzielą się swoimi doświadczeniami. Te dzieciaki dzielą się doświadczeniami z rówieśnikami, nauczycielami i doświadczają emocji, jakie niesie teatr i praca zespołowa. To jest bardzo sympatyczne – podkreśla.
Samo wydarzenie nie tylko łączy lokalne społeczności, które przez cały okres wydarzenia żyją nim i w nim aktywnie uczestniczą, ale także łączy samorządy. Wspierają go zarówno ten miejsko-gminny, jak i powiatowy. Od kilku lat patronuje mu także Ministerstwo Edukacji Narodowej. Nie jest łatwo znaleźć tak zintegrowane społeczności wiejskie, które same sobie organizują spotkania z poetami, koncerty i zapraszają zespoły z innych miejsc kraju. W Nowym Folwarku i Psarach Polskich to się udaje już od 16 lat. Sam przegląd „Maska” obejmuje prezentacje konkursowe w czterech kategoriach wiekowych: przedszkola, szkoły podstawowe (klasy I – III i IV – VI), klasy VII-VIII, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. To także imprezy towarzyszące: koncert „Takiej miłości Wam życzę” z udziałem Marty Tadli, śpiewającej aktorki Teatru Rozrywki w Chorzowie; chóru Camerata z Wrześni oraz śpiewającej młodzieży z Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku. Nie może zabraknąć także warsztatów retorycznych i autoprezentacji, wieczorku poetyckiego z udziałem zaproszonych poetów i spotkania autorskiego z okazji wydania jubileuszowej publikacji „O zarażaniu pasją i optymizmem, czyli 15 lat Teatru na Prowincji”.
Galę otwierającą wydarzenie jak zwykle okrasiła niespodzianka. Otóż co roku samorządowcy i przyjaciele festiwalu sami zamieniają się w twórców i przygotowują dla dzieci coś specjalnego. W roku ubiegłym, m.in. wicestarosta wrzesiński, wiceburmistrz Wrześni, przewodniczący Rady Miejskiej Wrześni i dyrektorka szkoły, przygotowali krótki spektakl. W tym roku wykonali autorską piosenkę „Sen o Wrześni”, która tak spodobała się najmłodszym uczestnikom wydarzenia, że samorządowcy musieli bisować, a sam utwór ma szansę stać się lokalnym produktem promocyjnym. O tym, że niektórzy samorządowcy mają zdolności aktorskie, można się było przekonać na festiwalu rok temu, lub zaobserwować na sesjach organów samorządowych. Jednak zdolności wokalne niektórych z nich okazały się zaskakujące. ALEKSANDER KARWOWSKI