Shadow

Szkoła w Fałkowie przyjęła imię Powstańców Wielkopolskich

Wiele miesięcy trwały przygotowywania do uroczystości nadania imienia szkole w Fałkowie, gmina Łubowo. Finał tych przygotowań miał miejsce 16 lutego. W 103. rocznicę zakończeniazwycięskiego powstania Polaków przeciw zaborcom – Szkoła Podstawowa otrzymała imię jego bohaterów – Powstańców Wielkopolskich.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele filialnym w Łubowie, której przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. Podczas mszy świętej Prymas Polski poświęcił sztandar ufundowany przez rodziców uczniów szkoły: Katarzynę i Piotra Popławskich oraz Monikę i Tomasza Rybickich. Następnie uczniowie, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście udali się do Fałkowa, gdzie w budynku VR Inkubator wójt gminy Łubowo Andrzej Łozowski odczytał i przekazał akt nadania Szkole Podstawowej w Fałkowie imienia Powstańców Wielkopolskich. Bardzo uroczystym momentem było wręczenie dyrektor Małgorzacie Mrożek sztandaru. Został on później przekazany pocztowi sztandarowemu, a przedstawiciele uczniów każdej klasy złożyli ślubowanie, w którym przyrzekali chronić go oraz sumiennie pracować na dobre imię szkoły. Równie doniosłą chwilą była pierwsza publiczna prezentacja pieśni Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Fałkowie w wykonaniu uczennic klas 4 i 6.
– Wybierając dla naszej szkoły imię Powstańców Wielkopolskich przyjmujemy na swoje barki odpowiedzialność za wychowanie młodych ludzi na patriotów szanujących swój kraj i swoją małą Ojczyznę – Wielkopolskę, pamiętających o swoich korzeniach i pielęgnujących tradycję. Zdajemy sobie sprawę, że „Bez korzeni nie ma skrzydeł” i właśnie to chcemy zakorzenić w świadomości naszych uczniów. Pragniemy, aby nasz absolwent był świadomy historycznej przynależności do Ojczyzny. Mówienie młodzieży o żołnierzach Powstania Wielkopolskiego, ludziach którzy w młodym wieku hartowali swoje charaktery, a pochodzili z naszego środowiska kryje duży walor wychowawczy. Uczniowie odszukują informacji o swoich przodkach, sąsiadach a tym samym uczestniczą w żywej lekcji historii – powiedziała Małgorzata Mrożek, dyrektor szkoły i dodała: – Dzień 16 lutego 2022 roku na zawsze pozostanie w pamięci społeczności szkolnej. Mieliśmy przyjemność spędzić ten dzień w towarzystwie ludzi, którzy popierają nasze poczynania edukacyjno – wychowawcze i kibicują im. Swoją obecnością zaszczycił nas wielkopolski kurator oświaty Robert Gaweł, z wykształcenia historyk, miłośnik i znawca dziejów powstania wielkopolskiego, który razem z włodarzem naszej gminy, który z wójtem Andrzejem Łozowskim dokonał odsłonięcia tablicy pamiątkowej „Pamięci Powstańcom Wielkopolskim”, znajdującej się na murze najstarszej części szkoły oraz przeciął wstęgę prowadzącą do szkolnej Izby Tradycji.
Uroczystość uświetniła obecnośćgrupy rekonstrukcyjnej ze Zdziechowy, która pojawiła się w Fałkowie z armatą. Trzykrotny wystrzał armatni był hołdem złożonym bohaterom Powstania Wielkopolskiego i innych polskich zrywów niepodległościowych. (inf. prasowa)