Shadow

Szpital we Wrześni ma już dwie nowe karetki. Ostatnia to prezent od samorządowców

Przed wrzesiński szpital 20 lipca zajechała nowa karetka ufundowana dla lecznicy przez sześć samorządów. To wielka ulga dla szpitala i dla potencjalnych pacjentów. Sytuacja taboru transportu sanitarnego była do tej pory dramatyczna.
Przez minione lata do pacjentów z Wrześni i okolic niejednokrotnie musiała latać powietrzna karetka Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Lądowała także w samym centrum miasta, na wrzesińskim Rynku. Wszystko z powodu dramatycznej sytuacji szpitalnego taboru sanitarnego. Karetki, którymi powiatowa lecznica dysponowała, najlepsze lata – mówiąc łagodnie – miały już za sobą. Były po prostu zupełnie wyeksploatowane i nadawały się do złomowania. Aby zabezpieczyć zdrowie i życie mieszkańców nowoczesne karetki były wynajmowane w prywatnej firmie. – Dysponowaliśmy własnymi ambulansami, ale te niestety, często ulegały awarii. W takich przypadkach musieliśmy wynajmować karetki, aby mieszkańcy naszego powiatu nie zostali bez pomocy – mówi Zbigniew Hupało, prezes wrzesińskiego szpitala powiatowego. Ponieważ oba ambulanse obsługują cały powiat i często są daleko „w terenie”, chorzy proszący o pomoc z terenu samej Wrześni, byli obsługiwani przez ratowników Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ten stan rzeczy nie mógł trwać tak długo. Podjęto rozmowy, by pilnie nabyć nowe pojazdy. Pierwszy z nich dotarł do Wrześni w połowie marca, w szczycie rozprzestrzeniania się w Polsce i na świecie koronawirusa. Pojazd kosztował 475 tys. złotych, z czego Ministerstwo Zdrowia wyasygnowało 400 tys. zł, a Szpital Powiatowy dołożył resztę brakującej kwoty. Zakupiony pojazd to Volkswagen Crafter. Jest to ambulans typu P z respiratorem i defibrylatorem na pokładzie.
Dwudziestego lipca do dyspozycji ratowników został oddany drugi nowy pojazd. To dar powiatu wrzesińskiegoi pięciu gmin z jego terenu (Września, Miłosław, Nekla, Kołaczkowo, Pyzdry), które współfinansowały zakup. Nowy ambulans to Renault Master. Jego wyposażenie w niezbędny sprzęt było możliwe dzięki wsparciu lokalnych firm. Sam pojazd kosztował 361 tysięcy złotych. Po dokonaniu odbioru technicznego kluczyki do karetki wręczył Dionizemu Jaśniewiczowi, staroście wrzesińskiemu, przedstawiciel Firmy RATOWNIK – AMBULANSE, która przygotowała pojazd. Następnie kluczyki zostały już oficjalnie przekazane prezesowi wrzesińskiego Szpitala Powiatowego – Zbigniewowi Hupało. (ak)