Shadow

Tak działa Budżet Obywatelski. Gnieźnianie obdarowali wysokiej klasy sprzętem swoje schronisko dla bezdomnych zwierząt

Zaczęła się realizacja wygranych Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna 2022. Jednym z beneficjentów zaufania gnieźnian stało się gnieźnieńskie Schronisko dla bezdomnych zwierząt, dla którego zakupiono nowoczesny sprzęt za ponad 50 tysięcy złotych. Aby w ten sposób pomóc zwierzakom, wpadła Karolina Koszela, gnieźnieńska sportsmenka, która zgłosiła swój projekt w budżecie partycypacyjnym. Dzięki temu, warunki przyjmowania zwierząt i dbania o nie, znacznie się poprawią.
Materace ortopedyczne, maty grzewcze, inkubator, środki higieny, sterylne klatki, wanna na podnośniku hydraulicznym, chłodziarka na leki – to tylko część sprzętu, który trafił właśnie do gnieźnieńskiego schroniska. Jest to efekt wygranej projektu w minionej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna (BOMG). – Jesteśmy niezmiernie wdzięczni mieszkańcomGniezna, że zagłosowali na ten projekt. Dzięki temu mamy świetny sprzęt i wyposażenie schroniska, które dziś są niezbędne w profesjonalnej opiece zwierząt – cieszy się Katarzyna Fikus, kierownik placówki z Kawiar. Na projekt zakupu wyposażenia zagłosowały 2832 osoby. – To krzepiące, że mieszkańcom miasta zależy na zwierzętach i czują się częścią tego przedsięwzięcia – dodaje. Jak mówi pani kierownik, potrzeb jest w opiece nad opuszczonymi zwierzętami zawsze bardzo wiele. – Ale małymi kroczkami, staramy się sprostać wyzwaniom i powolutku podnosić standard tej opieki – zapewnia K. Fikus.
 Jak przyznaje Karolina Koszela, pomysłodawczyni zgłoszenia projektu do budżetu obywatelskiego, o podobnej akcji w Łodzi usłyszała ona w radiu. Tam też środkami z budżetu obywatelskiego mieszkańcy zdecydowali się wesprzeć lokalne schronisko. – Byłam pewna, że w Gnieźnie ludzie też są tak wspaniali jak w Łodzi i zdecydowałam się złożyć wniosek. Jestem mega szczęśliwa, że dzięki takim środkom można pomóc i to nie kosztowało dużo pracy – mówi Karolina. Jak dodaje, ogrom czasu włożyła w przygotowanie wniosku jej koleżanka Ania Jankowska, która opracowała niezbędną w projekcie specyfikację finansową. – Bez niej bym tego tak szczegółowo nie zrobiła – cieszy się wnioskodawczyni. Podobną radość wykazuje Tomasz Budasz, prezydent miasta, który z chęcią z dobrymi nowinami przyjeżdża do schroniska. – Od pewnego czasu schronisko rozwija się bardzo intensywnie we współpracy z organizacjami pozarządowymi, ale to również wsparcie gnieźnian poprzez budżet obywatelski. Cieszy mnie zaangażowanie pani Karoliny Koszeli, która ze swoim zespołem sprawiła, że ten projekt cieszył się takim zainteresowaniem. To ponad 50 tysięcy złotych wsparcia i serce mi się raduje, że tym psiakom poprawią się warunki bytowe. I tu moja prośba. Tym zwierzakom poprawiamy sukcesywnie warunki, ale wiadomo, że najlepsze warunki to mają one u nas w domach. Apeluję, by psiaki adoptować – dodał na koniec prezydent. ALEKSANDER KARWOWSKI