Shadow

Taneczna „Wiosna z folklorem” i jubileusz Mariusza Zielińskiego

W piątek, 22 kwietnia wystąpił z koncertem „Wiosna z folklorem” Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha”. Koncert odbył się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie. Bardzo liczna publiczność mogła oklaskiwać wszystkie grupy wiekowe w tańcach narodowych i ludowych. Koncert poprowadził kierownik zespołu Mariusz Zieliński, który w tym roku obchodzi jubileusz dwudziestolecia pracy artystycznej i instruktorskiej w zespole „Strzecha”.
Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” to zespół folklorystyczny, który powstał w 1970 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Trzemesznie, a obecnie działa w tutejszym Domu Kultury. Zespół skupia dzieci i młodzież od 6. do 20. roku życia. Dzieci najmłodsze tańczą tańce wielkopolskie w formie zabawowej, a grupa starsza posiada programy tańców i przyśpiewek z takich regionów Polski, jak: Wielkopolska, Kurpie, Rzeszów, Kaszuby, Kujawy. Młodzież tańczy również polskie tańce narodowe: mazur, polonez, krakowiak, oberek, kujawiak. „Strzecha” jest laureatem wielu przeglądów i konkursów folklorystycznych w naszym kraju. Koncertowała również zagranicą w: Rumunii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Węgrzech, Łotwie, Ukrainie, Czechach, Bułgarii, Macedonii oraz Włoszech. Przerwa w koncertach i trudności w regularnych próbach zespołu spowodowane pandemią nie przeszkodziły tancerzom zatańczyć znakomicie. Podczas piątkowego koncertu można było podziwiać m.in. tańce wielkopolskie i żywieckie. Po raz pierwszy „Strzecha” zaprezentowała także krakowiaka w nowych strojach krakowskich. Folklor to nie tylko piękne stroje i taniec, ale również piosenki. Zespół pod okiem Krystyny Polachowskiej, jednej z założycielek „Strzechy” wykonał: „Czerwone Jagody”, „Poczkaj, poczkaj”.
Gratulacje zespołowi oraz instruktorowi Mariuszowi Zielińskiemu złożył m.in. Krzysztof Dereziński, burmistrz Trzemeszna. Kwiaty otrzymała także Krystyna Polachowska i przyjaciel zespołu Piotr Szablewski. Najmłodsze dzieci podziękowały także Zuzannie Zielińskiej, która przygotowała je do występu. Również M. Zieliński podziękował za wsparcie jakie zespołowi okazuje burmistrz, rada miejska, rodzice i sponsorzy. Kierownik zespołu, podczas podziękowań nie zapomniał również o swojej żonie Beacie, która wspiera go w jego działaniach. (kar)