Shadow

Teatr Fredry w gwiazdorskiej obsadzie. Ruszyły próby do sztuki „Garderobiany”

To będzie jedna z głośniejszych premier w polskim teatrze, ale zapewne już roku następnego. W grudniu na gnieźnieńskiej scenie zobaczymy inscenizację klasyki światowej literatury – „Garderobiany” – rzecz o ulotności teatru, osobistym i artystycznym spełnieniu. Reżyseruje Brytyjczyk Dan Jemmett (na zdjęciu) , a główną rolę gościnnie zagra Piotr Cyrwus.
Próby do „Garderobianego” już trwają. 24 października w Teatrze Fredry doszło do spotkania całego zespołu zaangażowanego do przygotowania premiery, która będzie mieć miejsce w grudniu. Reżyserować dramat autorstwa Ronalda Harwooda będzie brytyjski twórca Dan Jemmett, pracujący na co dzień dla renomowanego Comédie-Française – narodowego teatru Francji. To nie pierwsza sztuka reżyserowana przez Jemmetta w Polsce. Tworzył on już w Teatrze Polskim w Warszawie „Szkoda, że jest nierządnicą” Johna Forda, „Wieczór trzech króli” oraz „Burzę” Williama Szekspira, a w Teatrze Żeromskiego w Kielcach „Och, te duchy!” Eduardo De Filippo i „Miarkę za miarkę” Szekspira. Sam spektakl powstanie w ramach Międzynarodowych Rezydencji Artystycznych, które od lat pozwalają tworzyć w Gnieźnie reżyserom z całego świata. „Garderobiany” to sztuka należąca do klasyki światowej literatury, opowieść o ulotności teatru, osobistym i artystycznym spełnieniu, o samotności w obliczu międzyludzkich relacji. – Będzie to sztuka o teatrze, przemijaniu sławy aktorskiej i o okrucieństwie teatru, który pożera własne dzieci i wymaga ogromnego poświęcenia – opisuje zbliżającą się premierę Joanna Nowak, dyrektorka gnieźnieńskiej sceny.
Tytułową rolę zagra doskonale znany polskim widzom, znakomity aktor teatralny i filmowy Piotr Cyrwus. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, aktor m.in. Teatru im. S. Jaracza w Łodzi, Teatru STU w Krakowie, Teatru Starego w Krakowie oraz Teatru Polskiego w Warszawie. W swojej karierze wykreował ponad 70 ról telewizyjnych i teatralnych, jest laureatem wielu prestiżowych nagród. W historii polskiego teatru zapisały się jego dokonania artystyczne w spektaklach reżyserowanych przez Jerzego Jarockiego, Kazimierza Kutza, Andrzeja Wajdę, Kazimierza Dejmka, Tadeusza Bradeckiego, Grzegorza Jarzynę, Macieja Wojtyszkę, Waldemara Śmigasiewicza. Z Danem Jemmettem współpracował już trzykrotnie, tworząc wspaniałe kreacje w jego spektaklach zrealizowanych w warszawskim Teatrze Polskim. (ak)
For. Dawid Stube