Shadow

Teatralne ekspresje w Starym Ratuszu

Luty w Starym Ratuszu to wyjątkowa oferta teatru i pracy teatralnej dla dzieci i młodzieży oraz… od młodzieży dla gnieźnian. Swój spektakl historyczno-teatralny zaprezentują uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych, a pod koniec miesiąca odbędzie się warsztat dramy, na podstawie książki o Karolu Marcinkowskim.
O nowych propozycjach Starego Ratusza, poinformowano na konferencji prasowej. Już 12 lutego o godzinie 17, do zabytkowego budynku zaproszą gnieźnian uczniowie i społeczność szkolna popularnego „Ekonomika”. – To powrót do współpracy z naszym partnerem – mówi o szkole Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. Spektakl pt. „Kto Ty jesteś?” oparty jest na wierszu Władysława Brejzy, a na to pytanie postarają się odpowiedzieć wychowankowie „Ekonomika” za pomocą teatru. – Uczniowie przygotowali fakty z historii naszego kraju, od czasów rozbiorów Polski, strajku dzieci wrzesińskich, poprzez postacie Janusza Korczaka i Ireny Sendlerowej, Karola Wojtyły – wymienia dyrektor. W spektaklu będzie także nawiązanie do strajków w Stoczni Gdańskiej, ale jak zapowiadają młodzi twórcy – traumatyczne i poważne fakty z naszej historii będą przeplatane, m.in. ukazanym w żartobliwy sposób konfliktem na linii Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Nie zabraknie także tradycyjnego tańca – poloneza. Na spektakl obowiązują darmowe zaproszenia, które można odbierać w sekretariacie MOK i w Starym Ratuszu.
Kolejna oferta teatralna, którą ma w zanadrzu Stary Ratusz, to pomysł Marty Karalus – Kuszczak. – Pomyśleliśmy, żeby zrobić ciekawy warsztat, by przybliżyć osobę Karola Marcinkowskiego, słynnego XIX-wiecznego lekarza, społecznika i filantropa – mówi D. Pilak. Kanwą warsztatu okazała się książeczka pt. „Życie i Zasługi Doktora Karola Marcinkowskiego”, którą napisał sam Hipolit Cegielski w 1866 roku. – Marcinkowski jest znany w Poznaniu i Wielkopolsce, jednak bliżej na jego temat, w sposób wyrwany, możemy dziś mało powiedzieć. Oczywiście „praca organiczna” jest nam znana, posługujemy się terminem tym jako sloganem, ale gdy wejść w niego głębiej, wtedy jest już problem – zauważa dyrektor MOK. Stąd pomysł wykorzystania twórczej metody pracy z dziećmi i młodzieżą, jaką jest drama. – To metoda, która pozwala wcielić się w rolę i właśnie przygotujemy takie role, w które wcielą się uczestnicy naszego warsztatu. Zostaną one tylko uwspółcześnione, by młodzieży nie zanudzić. Stąd sięgniemy po współczesność, a sama postać pozostanie w tle – wyjaśnia M. Karalus – Kuszczak. Warsztat potrwa 2 godziny i będzie miał miejsce jeszcze w lutym. Stary Ratusz zaprasza szkolne grupy zorganizowane, które swoją akcesję mogą składać za pomocą internetu: dompowstanca@mok.gniezno.pl lub telefonicznie: 512 411 867. (ak)