Shadow

Tegoroczne Imieniny Miasta z rekordowym jarmarkiem

Przed nami tradycyjne Imieniny Miasta – święto wszystkich gnieźnian związane z obchodami świętowojciechowymi. Każdego roku dwudniowe uroczystości mają swoje stałe punkty wydarzeń. Za część z nich odpowiada Miasto Gniezno oraz Miejski Ośrodek Kultury. Znamy już ich plany. Na uwagę zasługuje zapowiadający się rekordowo jarmark wojciechowy, który zgromadzi bardzo dużą liczbę wystawców i rozszerzy tym samym swój zasięg o kolejną ulicę centrum miasta.
Imieniny Miasta w tym roku wypadają w weekend 27-28 kwietnia. To kontynuacja wielowiekowej tradycji związanej z tradycyjnym odpustem ku czci św. Wojciecha – patrona Polski i Miasta Gniezna. Oprócz uroczystości o charakterze religijnym, mieszkańcy mogą wziąć udział także w wydarzeniach organizowanych przez władze miasta i Miejski Ośrodek Kultury, które uzupełniają święto Patrona. – Świętowanie zaczynamy już 23 kwietnia, czyli w imieniny Wojciecha – mówi Michał Powałowski, zastępca prezydenta Gniezna. W ten dzień miejscy radni oraz władze miasta spotkają się w Starym Ratuszu na uroczystej sesji lokalnego samorządu. To dobra okazja do wyróżnienia ważnych dla funkcjonowania miasta i jego społeczności osób, więc i taki punkt jest zapisany w porządku obrad. Wielu gnieźnian, szczególnie tych najmłodszych, z pewności ucieszy się na jarmark wojciechowy, który w tym roku będzie miał formę szczególną. – Wystawców będzie aż 250! – cieszy się M. Powałowski. W kramach handlarzy znajdziemy gastronomię, rękodzieło artystyczne i oczywiście zabawki. W związku z tak dużą liczbą zgłoszeń chętnych do wystawienia się ze swoimi dobrami, jarmark będzie rozciągnięty o jeszcze jedną ulicę. Kramy zostaną zatem rozstawione na ulicach Chrobrego, Mickiewicza, Sienkiewicza i Łubieńskiego i będą czynne w godzinach 9-20 (sobota) i 9-18 (niedziela).
Swój blok w trakcie uroczystości będzie mieć Miejski Ośrodek Kultury, który dla dzieci przygotuje dmuchane zamki i karuzele. Nie zabraknie też Przeglądu Piosenki Chrześcijańskiej „Adalbertus”, nad którym patronat sprawują abp. Wojciech Polak, prymas Polski i Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. Koncerty rozpoczną się w sobotę pod pomnikiem św. Wojciecha o godzinie 11. Występujące zespoły będą oceniane przez profesjonalne jury. – Przypominam też o innej atrakcji, nie mniej lubianej, czyli słodkości – zwraca uwagę Dariusz Pilak, dyrektor MOK. – Prowadzimy nabór cukierni, które będą sprzedawać nasze „Wojciacho” – słodki wypiek związany z obchodami świętowojciechowymi. Cukiernie mogą się ubiegać o certyfikat tego wypieku i będą mogły go sprzedawać w trakcie uroczystości i jeszcze kilka dni po nich. To fajny element promocyjny, nie tylko dla turystów, którzy odwiedzą nas w tych dniach – podkreśla. (ak)