Shadow

Terapia zajęciowa a seniorzy – spotkanie w „Medyku”

Trzecie już Spotkanie Przedmiotowo-Metodyczne odbyło się 14 lutego w Wielkopolskim Samorządowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie (dawny „Medyk”). Przybyli nauczyciele i słuchacze realizujący zajęcia dydaktyczne na kierunku terapeuta zajęciowy, a spotkanie odbywało się pod hasłem „Rola terapii zajęciowej w geriatrii”. Do „Medyka” m.in. dotarli: naczelnik Wydziału Organizacji i Nadzoru Placówek Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Jolanta Kamzela – Czub, dyrektorzy i nauczyciele WSCKZiU z Wielkopolski oraz Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Inowrocławiu.
To trzecie tego typu spotkanie kierunku terapeuta zajęciowy. Chcieliśmy przez tego rodzaju spotkanie poszerzyć wiedzę na temat naszych seniorów, wzbogacić wiedzę na temat, jak się „dobrze starzeć”, czym jest starość i kiedy się zaczyna, jakie są społeczne skutki starzenia się oraz jak spojrzeć na tego nowego seniora, seniora dzisiejszych czasów. Chcieliśmy zwrócić uwagę młodemu pokoleniu na społeczne skutki starzenia się i na stereotypy mogące prowadzić do negatywnych zachowań, jak gerontofobia czy ageizm, jak przeciwdziałać takim zachowaniom, co należy robić i jak promować zdrowy styl życia osoby starszej, jak zabezpieczać ich potrzeby – powiedziała Halina Ciążyńska, zastępująca obecnie dyrektor WSCKZiU w Gnieźnie. nauczyciel terapii zajęciowej. J. Kamzela –Czub natomiast stwierdziłą: – Szkoła w Gnieźnie jest szkołą z tradycjami, ponad 50 lat na rynku z unowocześnianą bazą. Chodzi o to, by absolwenci opuszczali mury takich szkół jak ta, przygotowani do pracy na rynku zatrudnienia, który jest wymagający. Bardzo dobrze przygotowana kadra pedagogiczna, często egzaminatorzy wiedzący, jak przygotować ucznia do zdawania egzaminów. We wszystkich zawodach zdawalność jest niemalże stuprocentowa. To, co wyróżnia szkołę w Gnieźnie, to atmosfera, do szkoły może przyjść każdy, nie ma ograniczeń wiekowych. Głównie szkoła kształci jako szkoła policealna. Oprócz szkoły, która kształci w trzech trybach – dziennym, stacjonarnym i zaocznym, jest również bogata oferta kwalifikacyjnych kursów zawodowych, kursów doskonalących różnego typu i każdy może znaleźć coś dla siebie.
– Przygotowano również warsztaty, których uczestnicy poznawali nową technikę, jaką jest tworzenie obrazów za pomocą techniki pouringu – tworzenie obrazu poprzez rozlewanie różnych farb akrylowych. Ma to na celu aktywizowanie ludzi młodych i starszych z różnymi upośledzeniami, by ich dowartościować, pokazać im inne nowe możliwości rozwoju i samokształcenia. I to prezentowaliśmy podczas piątkowego spotkania. Warsztaty przygotowaliśmy dla 17 uczestników – powiedziała Jolanta Szymkowska, słuchaczka kierunku terapeuta zajęciowy. (jw)