W Gnieźnie nie brakuje „rannych ptaszków”, bowiem kilkadziesiąt osób wstało w niedzielę, 21 maja o godzinie o 6 rano, by poobserwować i posłuchać ptaków żyjących w Parku Miejskim.
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zorganizowała spacer ornitologiczny, między innymi dlatego, że od kilku lat literatura przyrodnicza jest na fali – czytelnicy chętnie sięgają po książki z nurtu przyrodopisania i ekopoetyki. Spacer – z kultowym przewodnikiem ptaków Collinsa w ręku – poprowadziła ornitolożka Agata Ożarowska. Uczestnicy wyposażeni w lornetki, aparaty fotograficzne „polowali” na ptasie trele. Ptaki były wyjątkowo życzliwe – udało się zobaczyć lub usłyszeć między innymi: kosa, ziębę, gołębie grzywacze, kulczyka, kapturkę, kukułkę, szpaka, zaganiacza, grubodzioba, kwiczoły, drozdy śpiewaki, wilgę, dzięcioła dużego i zielonego, sikorkę, modraszkę, pierwiosnka, kowalika, jerzyki, kaczkę krzyżówkę, pełzacza ogrodowego.
Agata Ożarowska nie tylko uczyła spacerowiczów rozróżniać ptasie piosenki, ale też opowiadała o zwyczajach poszczególnych gatunków oraz znaczeniu ptaków w mieście. Park Miejski to nie tylko alejki dla ludzi, ale też ptasia oaza, o którą trzeba dbać. Nierozważne porządkowanie parków – wycinanie starych drzew, czy usuwanie krzewów – sprawia, że ptaki tracą miejsca lęgowe i możliwość zdobywania pokarmów. (inf. prasowa)