Shadow

To, co wyłoniło się z wodnej toni, mówi nam dziś o historii Piastów. Nowa wystawa na Lednicy

Tym razem do Małego Skansenu zaprasza Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, by na własne oczy przekonać się, co na przestrzeni wieków minionych odkryto na Ostrowie Lednickim oraz w jego najbliższej okolicy. Na zwiedzających czeka aż 120 cennych i ciekawych zabytków.
Z archiwum ziemi i toni wodnej. Świadectwa dziedzictwa pierwszych Piastów – brzmi nazwa najnowszej wystawy, którą można już oglądać w budynku kasowym Małego Skansenu na Lednicy (niedaleko przeprawy promowej na Ostrów Lednicki). – Na wystawie prezentujemy m. in. żelazne groty bełtów od kuszy, odkryte w 2019 roku, w trakcie archeologicznych badań podwodnych – zachęca dr Andrzej Kowalczyk, kurator wystawy. Oprócz nich, zobaczyć możemy także hełm z nosalem, groty włóczni, miecz czy ozdobny strzemień. – Zabytki te zestawione w grupy pokazują złożony system funkcjonowania lednickiego grodu w powiązaniu z okolicznymi osadami, mostami, cmentarzyskami, miejscami targowymi itd. Do tej pory przebadano wykopaliskowo niewielkie fragmenty tych – dziś już stanowisk archeologicznych. Tworzą one użytkowany i podziwiany przez nas krajobraz kulturowy, który musimy chronić, jeśli chcemy go zachować – informuje Joanna Wieczorek z Sekcji Promocji i Informacji muzeum.
Ostrów Lednicki to bardzo ważne miejsce dla historii Polski, kultury naszego kraju i Europy. Na największej wyspie jeziora Lednica znajdują się znakomicie zachowane relikty grodu Mieszka i Bolesława Chrobrego. Liczba i różnorodność elementów tworzących lednickie centrum osadnicze skupione wokół Ostrowa Lednickiego czyni to miejsce wyjątkowym. Zachowane, ukryte w archiwum ziemi i toni wodnej jeziora Lednica dziedzictwo pierwszych Piastów ma najwyższą wartość historyczną, naukową i artystyczną. Od ponad 50 lat opiekunem tego bezcennego dobra kultury jest Muzeum Pierwszych Piatów na Lednicy. Wystawę można oglądać w godzinach urzędowania muzeum, od wtorku do piątku w g. 9-17 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10-18. (oak)