Shadow

To dzień radości i satysfakcji…


Dziewiąta odsłona konkursu Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości 2015-2017 przeszła już do historii. Kilkugodzinna gala finałowa połączona z wręczeniem nagród odbyła się w sobotę, 20 maja w auli I LO. Imprezę rozpoczął tradycyjnie spot muzyczny „W samym sercu Wielkopolski” w wykonaniu zespołu „Coolik”. Organizatorami konkursu byli: Starostwo Powiatowe w Gnieźnie oraz Cech Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości. Na scenie pojawili się wicestarosta gnieźnieński Jerzy Berlik i starszy cechu Stefan Pokładecki.
W imieniu starosty Beaty Tarczyńskiej, której choroba, uniemożliwiła spotkanie z państwem, pragnę przekazać najserdeczniejsze pozdrowienia i przede wszystkim gratulacja dla laureatów i wszystkich przedsiębiorców, którzy podjęli trud, by walczyć w tym konkursie. Także w swoim imieniu przekazuję gratulacje. Wśród laureatów jest także przedsiębiorca z branży rolniczej i z tego się bardzo cieszę. W konkursie udział bierze coraz większa liczba uczestników, a przedsiębiorcy z powiatu gnieźnieńskiego wyznaczają obecnie nowe standardy. Uważam, że ta współpraca między samorządem a przedsiębiorcą jest ważna, nie tylko dla powiatu, ale także dla kraju – powiedział J. Berlik. – Dzisiejszy dzień jest dla nas dniem radości i satysfakcji. Gratuluję tytułów, które uzyskaliście. Sami możecie być dumni z siebie, gdyż bez was nasza gospodarka nie mogłaby prawidłowo funkcjonować i rozwijać się. Pozyskanie odpowiednich rąk do pracy stanowi obecnie pewną barierę dla naszych firm. Ten konkurs pokazuje tych, którym się udało – podkreślił starszy cechu S. Pokładecki. Tomasz Frąckowiak, dyrektor Regionalny Oddziału Detalicznego PKO BP (ten bank był sponsorem generalnym konkursu) w Poznaniu natomiast stwierdził: – W tym roku przyjęliśmy jako bank strategię na najbliższe trzy lata pod hasłem „Wspieramy rozwój Polski i Polaków”, która w sposób szczególny nastawiona jest na rozwój rodzimej przedsiębiorczości. Obecnie obsługujemy 430 000 przedsiębiorstw funkcjonujących w kraju, w tym ponad 1600 z terenu powiatu gnieźnieńskiego.
Spośród niemal 150 firm zgłoszonych do konkursu w ścisłym finale znalazło się 23 przedsiębiorstwa: 11 z Gniezna i 12 z poza jego terenu. Po raz pierwszy nagrodzona została firma z gminy Mieleszyn (wszystkie gminy z terenu powiatu mają na swoim terenie laureatów tego konkursu). Jeden z laureatów zaliczył już piaty udział w konkursie, a w tej odsłonie poznaliśmy kolejnych, trzech potrójnych laureatów nagrody w dotychczasowej historii konkursu (w trzech różnych kategoriach), którzy zostali zdobywcami Złotego Orła (FINexert, Complet Chmielewscy i Inter-Lers).
Konkurs Orły Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości 2015-2017 to 8 kategorii: debiut gospodarczy, mikro przedsiębiorstwo, małe przedsiębiorstwo, średnie przedsiębiorstwo, inwestor, innowator, eksporter i lider ekologii. Statuetki „Orła” otrzymały firmy: Apteka Starfarma i Manufaktura Tortów i Ciast (debiut), Zakład Elektro Instalatorstwo Elektryczne J. Zobel, La Dolce Vita Ristourante & Sila Restaurant, EL-X, Projektowanie Nadzór Wykonawstwo M. Galantowicz (mikro przedsiębiorstwo), Wajm, FINexpert, Karczma Czerwone Korale (małe przedsiębiorstwo; Agma-Rol – nominacja do „Orła”), Complet Chmielewscy (średnie przedsiębiorstwo), Modro, Alfatex, Roltech, Chem-Glas i Nowel (inwestor), Klimat, Lismar, AD Consulting (innowator), Liwma Art, Gabis (eksporter) oraz Inter- Lers (lider ekologii; nominacja do „Orła” – Auto Centrum Renault K. Sanok). Podczas gali publiczność bawili oprócz „Coolika” także aktorzy – Andrzej Malicki i Bogdan Ferenc, a na koniec prowadzący galę R. Gaca zaprosił już za dwa lata na X jubileuszową galę.
JAROSŁAW WALERCZAK