Włoskie Corfinio, bułgarska Pliska i polskie Gniezno podpisały porozumienie o wzajemnej współpracy na poziomie kulturalnym, społecznym i ekonomicznym. Wszystkie trzy miejscowości są uważane za kolebki chrześcijaństwa w swoich krajach i ich pierwsze stolice. Dzięki współpracy utworzą transgraniczny związek, który pozwoli im wspólnie ubiegać się o środki europejskie na realizację projektów z wielu dziedzin.
Wcześniej umowę między swoimi miejscowościami podpisały Corfinio i Pliska. 1 września związek rozszerzył się o Gniezno. – Te dwa miasta mają najdłuższą historię w swoich krajach. To we włoskim Corfinio wybita została pierwszy raz moneta z napisem „Italia”, a bułgarskie Plisko liczy już ponad 1300 lat i było pierwszą chrześcijańską stolicą tego kraju – przedstawił swoich gości Tomasz Budasz, prezydent Gniezna i gospodarz aktu podpisania porozumienia. Do Gniezna w tym celu przyjechali zastępcy burmistrzów obu miejscowości. Włoską stronę reprezentował Francesco Di Nisio, a bułgarską Milen Minchev z administracji miejskiej Kaspichan, do której należy Pliska. – Oprócz wspólnej historii patrzymy w przyszłość i chcemy zjednoczyć się jeszcze mocniej – podkreśla prezydent Gniezna. – Chcemy współpracować na polu turystycznym, historycznym, edukacyjnym i działań z młodzieżą. Środki europejskie, które są do dyspozycji pozwolą nam tę współpracę rozszerzać – dodał.
Satysfakcji z podpisania trójstronnego porozumienia nie kryje Francesco Di Nisio, zastępca burmistrza Corfinio. – Dziękuję za przyjęcie i wprowadzenie w życie tego porozumienia. Cieszę się, że rozwiniemy tę współpracę między nami i otrzymamy też wsparcie z Unii Europejskiej, by jeszcze mocniej zewrzeć nasze braterstwo – skierował słowa do prezydenta Gniezna. Z kolei jego odpowiednik ze strony bułgarskiej dodał, że wspólnym celem jest przede wszystkim współpraca. – To ta stołeczność nas łączy. A to braterstwo to pomost do dalszej współpracy i połączenia naszych narodów. Miejmy nadzieję, że ten pomost będzie przyczyniał się do naszego rozwoju – podkreślił Milen Minchev. Po uroczystym podpisaniu trójstronnego porozumienia w sali kryształowej Starego Ratusza, goście wraz z delegacjami zwiedzili pomieszczenia siedziby Rady Miasta Gniezna, przyjrzeli się wizerunkom Honorowych Obywateli Miasta, w tym szczególnie uwagę ich zwrócił portret św. Jana Pawła II, oraz obejrzeli salę sesyjną tutejszego samorządu. Przedstawiciele administracji wymienili się także pamiątkami i z ratuszowego balkonu przyjrzeli się sąsiedniej katedrze.
Włoskie Corfinio liczy sobie 970 mieszkańców. W czasie wojny społecznej przeciwko Rzymowi było stolicą Ligi Włoskiej i przemianowano je mianem Italica. Jego potęga kulturowa przypada już na 480 p.n.e. W roku 308/302 p.n.e. jego terytoria zostały włączone do IV regionu Rzymu, zachowując przy tym pewną autonomię. To w Corfinio wybito srebrną monetę z napisem Italia z wizerunkiem kobiety w koronie laurowej. Miejscowość pełna jest wyjątkowych zabytków.
Bułgarska Pliska była pierwszą stolicą Pierwszego Cesarstwa Bułgarskiego w średniowieczu. Dziś to mała miejscowość licząca około tysiąca mieszkańców. Według legendy miasto założył Asparucha, legendarny władca Bułgarów. Na uwagę w miejscowości zasługuje Bazylika Wielka, ruiny wczesnośredniowiecznego miasta i pomnik Chana Asparucha. ALEKSANDER KARWOWSKI