Shadow

Tomasz Jastrun odwiedził Trzemeszno

Na kolejne „Spotkanie z kulturą” zaprosiła do szkoły nr 1 w Trzemesznie pomysłodawczyni tego cyklu – Jolanta Pietz, autorka powieści „Cień zegara słonecznego”. W środę, 9 października w auli szkoły zebrało się wiele osób, aby spotkać się z pisarzem Tomaszem Jastrunem oraz wysłuchać koncertu trzemeszeńskich artystów: Doroty Korolewicz, Krzysztofa Prusa i Marcina Buzały w repertuarze „Starego Dobrego Małżeństwa”.
Rozmowę z pisarzem poprowadziła poetka Agnieszka Kostuch, prywatnie siostra Jolanty Pietz. Tomasz Jastrun urodził się w 1950 roku w Warszawie. Jest synem literatów: Mieczysławy Buczkówny i Mieczysława Jastruna. Jest poetą, prozaikiem, eseistą, krytykiem literackim i reporterem. Absolwent Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Autor kilkunastu tomów wierszy, kilku powieści, kilku zbiorów opowiadań oraz wywiadów – rzek. Jest również autorem kilku książek reportażowych m in. o „Solidarności” i stanie wojennym. Pisał felietony do paryskiej „Kultury” pod pseudonimem Witold Charłamp, późniejjako Smecz w cyklu „Z ukosa”. Obecnie publikuje regularnie felietony w „Przeglądzie” i „Zwierciadle”, na którego witrynie internetowej prowadzi również dziennik.
Tomasz Jastrun prowadził również telewizyjny program kulturalny „Pegaz”. W latach 1990-1994 przebywał w Szwecji jako attaché kulturalny i dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Laureat wielu nagród, m.in. Fundacji Roberta Gravesa, Fundacji Kościelskich, Nagrody Kulturalnej NSZZ „Solidarności” za twórczość z okresu stanu wojennego, nagrody Dziennikarzy Niezależnych im. A. Słonimskiego, nagrody literackiej paryskiej „Kultury”. Kawaler Orderu Odrodzenia Polski (2008). Mieszka w Warszawie.
W Trzemesznie mówił m.in. o swoim domu rodzinnym i książce jemu właśnie poświęconej. Jej premiera planowana jest w maju 2020 roku.Pisarz dał się poznać jako bardzo skromny człowiek, mający jednak ludziom wiele do przekazania. Jak sam przyznał, lubi odwiedzać małe miejscowości, gdzie mieszkają „niezepsuci” ludzie. A każde spotkanie z czytelnikami jest dla niego okazją do zbierania materiałów do kolejnych publikacji. Spotkanie autorskie zakończył koncert piosenek „Starego Dobrego Małżeństwa”. Mecenasem spotkania było Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego w Trzemesznie.
RENATA PAŁUCKA