Shadow

„Trójka” z nową halą sportową

Zakończyła się rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 3 w Gnieźnie. To największa inwestycja w gnieźnieńskiej oświacie minionych lat. Budowa nowego skrzydła szkoły i hali sportowej kosztowała prawie 20 mln, z czego ponad 12 pochodziło z rządowego dofinansowania.
Ta potężna inwestycja trwała od początku 2022 r. i została podzielona na 2 etapy. Na oba Miasto Gniezno pozyskało środki zewnętrzne z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych oraz Program Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”, łącznie 12,5 mln zł. Całość kosztowała prawie 20 mln zł. – Dzisiejsza uroczystość (10 listopada – przyp. red.) jest powiązana z 90-leciem szkoły, która powstała w 1933 roku, była wcześniej przy ulicy świętego Jana, a w roku 1961 została przeniesiona tutaj, do lokalizacji przy ulicy Czarnieckiego. Dziś oficjalnie oddajemy do użytku pełnowymiarową halę sportową z trybunami na piętrze na 177 miejsc, na dole 120 miejsc i nowe skrzydło z 9 salami lekcyjnymi – mówił Radosław Sobkowiak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3.
W ramach pierwszego etapu inwestycji powstało nowe skrzydło z 9 salami lekcyjnymi, trzema piętrami i z przylegającymi do nich zapleczami. Na każdej kondygnacji znajdują się toalety dla uczniów oraz pomieszczenia techniczne. Ta część budynku została także wyposażona w windę. Dookoła budynku powstały ciągi komunikacyjne z kostki brukowej, jest nowa nawierzchnia na parkingu przynależnym do szkoły i zagospodarowano także tereny zielone. Drugim etapem rozbudowy placówki była budowa hali sportowej z wielofunkcyjnym boiskiem m.in. do gry w piłkę ręczną, koszykówkę, siatkówkę oraz gry w tenisa ziemnego lub badmintona z możliwością podziału na trzy mniejsze boiska. Powstały także 4 szatnie z zapleczem socjalnym, toalety również dla osób z niepełnosprawnościami, pokój dla nauczycieli, pomieszczenie techniczne oraz magazynowe. Dodatkowo, na terenie szkoły, od strony ul. Liliowej, powstał plac zabaw i miejsca postojowe dla samochodów osobowych.
– Powiększenie szkoły było odpowiedzią na zapotrzebowanie tej części Gniezna. Mocno rozbudowujące się osiedla, zwłaszcza Skiereszewo i Piekary, skutkowały większą liczbą uczniów w „trójce”. Stąd nasz pomysł, skuteczne zabieganie o środki zewnętrzne, a co najważniejsze planowa realizacja, zakończona sukcesem – mówi prezydent Gniezna Tomasz Budasz. Jak dodaje prezydent, zakończona inwestycja poprawi znacznie komfort nauki oraz pracy dla nauczycieli i pracowników obsługi. – Jeśli chodzi o hale, zostało to tak zaprojektowane, by nie tracić tego, co było do tej pory, a więc małej sali gimnastycznej, która przez wiele lat tu funkcjonowała. W niej chcemy, żeby ćwiczyły dzieci z klas 1-3. W nowej hali będą zajęcia dla pozostałych klas. Zapewniona jest komunikacja bezpośrednia między tymi halami, więc jest to tak przemyślane, żeby było jak najmniej takiej komunikacji poza budynkiem szkolnym. W nowym skrzydle w 7 izbach lekcyjnych odbywają się zajęcia szkolne, natomiast w pozostałych dwóch mieszczą się oddziały przedszkolne Przedszkola nr 9 z ulicy Radosnej. Dzięki temu mogliśmy zwiększyć ilość miejsc w przedszkolu w tej części Gniezna – dodał Michał Powałowski, zastępca prezydenta Gniezna.Uczniowie przygotowali specjalny program artystyczny, prezentujący historię szkoły. Swoje umiejętności sportowe zademonstrowali także reprezentanci szkolnych sekcji.
Rok 2023 to czas bardzo dużych inwestycji w oświacie, na które Miasto Gniezno pozyskało środki zewnętrzne. Zakończyła się bowiem termomodernizacja „siódemki” i „dwunastki”, a teraz rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 3. (kz)