Shadow

Trwa „odmrażanie” kultury. Rusza Królewski Festiwal Artystyczny!

Po roku pandemicznej przerwy wraca organizowany od 2012 roku Królewski Festiwal Artystyczny. To specjalnie dedykowana oferta dla mieszkańców Gniezna i ich gości, nawiązująca do 6 stanów skupienia kultury: muzyki, sztuk plastycznych, literatury, teatru, fotografii oraz filmu. Od 26 czerwca do 27 sierpnia czekają nas liczne wydarzenia – nie tylko w centrum miasta, ale także na innych gnieźnieńskich osiedlach.
Trudna i jeszcze nie do końca zbadana sytuacja epidemiologiczna nie pozwoliła w ubiegłym sezonie wiosenno-letnim na organizowanie wielu wydarzeń plenerowych. Gnieźnianie stracili m.in. Królewski Festiwal Artystyczny z jego wieloma wydarzeniami, ale także Dni Gniezna, czy Koronację Królewską. Na razie w przestrzeń miasta wraca KFA. – Wreszcie wychodzimy z tych trudnych czasów pandemii, o których każdy z nas chciałby już zapomnieć – cieszy się Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. – Choćby ostatni „Prezydencki Dzień Dziecka” na stadionie Mieszka Gniezno pokazał, że ludzie chcą wyjść z domów, spotkać się, bawić. Stąd decyzja, że spróbujemy -mimo cały czas obowiązujących obostrzeń sanitarnych – przeprowadzić wydarzenia artystyczno-kulturalne – dodaje włodarz miasta. Partnerami Urzędu Miejskiego w tym przedsięwzięciu są dwie inne miejskie instytucje: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna oraz Miejski Ośrodek Kultury. Ta druga jako bazę wydarzeń udostępni lubiany przez gnieźnian dziedziniec Starego Ratusza. To urokliwa przestrzeń w samym centrum miasta. – To bezpieczne miejsce ze względu na „przepuszczalność” osób, ilość miejsca, ciągi komunikacyjne. To wszystko spełnia te wymogi sanitarne nas obowiązujące. Dzięki temu będziemy mogli pokazać szeroki wachlarz wydarzeń – mówi Dariusz Pilak, dyrektor MOK. A tych ma nie brakować. Choć wykluczone są duże wydarzenia plenerowe, to na mieszkańców czekać będzie większa ilość mniejszych wydarzeń. – Dostrzegamy potrzeby pewnej reaktywacji kultury. To widać, bo pewne spustoszenia zostały w tej kwestii poczynione. Stąd niektóre wydarzenia będziemy organizować także w ciągu tygodnia. Nie tylko w weekendy jak to było dotychczas – zdradza dyrektor. Pewną nowością będzie inicjatywa „Objazdowego Domu Kultury”, który będzie oferował ofertę kulturalną także w kolejnych gnieźnieńskich osiedlach.
Łącznie na gnieźnian czeka kilkadziesiąt wydarzeń. Inauguracja będzie mieć miejsce 26 czerwca na zielonym zapleczu MOK. Gwiazda muzyczna, która wtedy wystąpi nie jest jeszcze znana oficjalnie. Ma to być niespodzianka. Jednocześnie koncert będzie pożegnaniem z wnętrzami MOK na okres kapitalnego remontu i rozbudowy obiektu. Specjalne trzy wydarzenia w ramach KFA przeprowadzi miejska książnica. Jednym z nich będzie 3. piknik „Królewskie Gniezno Czyta” w Dolinie Pojednania. – To spotkanie integruje naszych czytelników z pracownikami biblioteki – podkreśla Piotr Wiśniewski, dyrektor biblioteki, zapowiadając jednocześnie warsztaty, czy spotkania autorskie. – W tym jedno szczególne, z bardzo lubianą u nas Zofią Stanecką oraz Zenonem Okleją. To świetny duet autor-ilustrator. Pani Zofia jest autorką popularnych książek o Basi Pasiastej. Zresztą „pasy” będą motywem przewodnim tegorocznego pikniku – zdradza dyrektor. Wydarzenie będzie mieć miejsce już 27 czerwca od godziny 11. Jeszcze tego samego dnia, ale już wieczorową porą, zamknie się 10-letnia edycja projektu fotograficznego „Gnieźnianie Anno Domini…”. – Ten projekt już od dekady dokumentuje życie mieszkańców naszego miasta. W tym roku będzie mieć wymiar retrospektywny. Swoje prace zgłosiło 17 mistrzów obiektywu – dodaje P. Wiśniewski.
Trzecie wydarzenie przygotowane przez zespół biblioteki to „wydarzenie o największym potencjale spontaniczności” – jak charakteryzuje Spotkania Teatralne „Bez Kurtyny” Piotr Wiśniewski. Gniezno po raz kolejny będzie gościło teatry „offowe” z całej Polski. W tym roku przewodzić będzie ich twórczości pomysł „wysyłamy Gniezno w kosmos”. – Mamy rok Lemowski, więc nie mogło zabraknąć motywu fantastyczno-naukowego – zauważa dyrektor. Arenami występów będą Rynek oraz dziedziniec Starego Ratusza. Szczegółowe informacje o lokalizacjach i godzinach rozpoczęcia poszczególnych wydarzeń znaleźć będzie można na stronach MOK.Gniezno.pl oraz KFA.Gniezno.euALEKSANDER KARWOWSKI