W poniedziałek, 27 grudnia po raz pierwszy obchodzono Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu po godzinie 16. Mieszkańcy Trzemeszna wyzwolili swoje miasto 28 grudnia, w godzinach rannych, kiedy ochotnicy Kompanii Trzemeszeńskiej przybyli do magistratu i stąd wyruszyli opanowywać obiekty strategiczne: urząd poczty, dworzec kolejowy i gmach sądu.
W 103. rocznicę wybuchu powstania, o g. 12 na cmentarzu parafialnym w Trzemesznie, przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Znicze zapłonęły przy tablicy poświęconej majorowi Mieczysławowi Paluchowi, mauzoleum i zbiorowej mogile powstańców. W tych miejscach pamięci warty honorowe zaciągnęli harcerze z Hufca ZHP im. Powstańców Wielkopolskich w Trzemesznie. Burmistrz Krzysztof Dereziński w każdym z tych miejsce krótko wspominał o bohaterskiej postawie trzemesznian i ich kluczowym wkładzie w zwycięstwo Wielkopolan w tym zrywie narodowym. Bardzo aktywnie w obchody święta narodowego włączył się Domu Kultury, który wraz z Fundacją Kierunek Kultura, Stowarzyszeniem Trzemeszeńscy Patrioci, Stowarzyszeniem Miłośników Zabytków Historycznych, przygotował m.in. wieczór patriotyczny pt. „Trzemeszno, niespokojne miasto powstańców”. O przygotowaniach i udziale trzemesznian w powstaniu, prelekcję przygotował *dr Andrzej Leśniewski*. Więcej uwagi poświęcił dwóm powstańcom:***mjr. Mieczysławowi Paluchowi i Władysławowi Wleklińskiemu. Bardzo ciekawą prelekcję wygłosił również Maciej **Elantkowski, który *ubrany w strój powstańca wielkopolskiego omówił właśnie umundurowanie powstańca, jak i jego wyposażenie i uzbrojenie. Mariusz Zieliński, dyrektor Domu Kultury podziękował poprzez wręczenie okolicznościowych grawertonów osobom, które włączyły się aktywnie w zorganizowanie obchodów, otrzymali je: Maciej Adamski, Kacper Lipiński i Andrzej Leśniewski. Na zakończenie wieczorku historycznego przygotowano koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu***Marii Załanowskiej *– sopran*, **Piotra Należytego *– bas, przy akompaniamencie *Karola Drynkowskiego***– piano.
Przed Domem Kultury zorganizowano okolicznościową wystawę plenerową, na której zaprezentowano m.in. postacie powstańców wielkopolskich związanych z Trzemesznem. We wtorek, 28 grudnia na skwerze Hipolita Cegielskiego, pojawiła się również interaktywna flaga powstańcza. Widnieje nad nią pytanie /„Czym jest dla Ciebie wolność?//”./ Każdy z przechodniów może na białej lub czerwonej kartce napisać, co oznacza dla niego to słowo.
RENATA PAŁUCKA