Shadow

Trzy dni z atrakcjami na Szlaku Piastowskim

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Gnieźnie 10 czerwca zapromowano czwarty już „Weekend na Szlaku Piastowskim”, którego głównymi organizatorami są Klaster Turystyczny Szlak Piastowski w Wielkopolsce oraz Lokalna Organizacja Turystyczna Pałuki. Impreza odbywać się będzie od 21 do 23 czerwca, a przedsięwzięcie ma za zadanie pokazanie i spróbowanie sił w grach i zabawach małych Słowian. Projekt został dofinansowany przez samorządy obu województw – wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.
Patroni honorowi tegorocznego „Weekendu” to marszałkowie województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego – Marek Woźniak i Piotr Całbecki, Polska Organizacja Turystyczna, Wielkopolska Organizacja Turystyczna oraz Kujawsko – Pomorska Organizacja Turystyczna. Partner wydarzenia – Koleje Wielkopolskie. Jak stwierdził Piotr Gruszczyński, starosta powiatu gnieźnieńskiego, ten czwarty „Weekend” wplata się w jubileuszową odsłonę Nocy Kupały. – Zaczynają się wakacje i bardzo mocno liczymy, że rodzice ze swoimi pociechami korzystać będą z ofert, które zostaną przygotowane. Proszę tak „zbudować” sobie kalendarz, by zobaczyć jak najwięcej. Na stronie internetowej www.weekend.szlakpiastowski.pl można zapoznać się z pełną ofertą tego wydarzenia – dodał starosta gnieźnieński.
Krzysztof Dereziński, burmistrz Trzemeszna natomiast stwierdził: – U nas imprezy skumulowane są 21 czerwca w parku Baba. Nie zabraknie animatorów, grup rekonstrukcyjnych, będą też gry i zabawy dla starszych, ale przede wszystkim dla dzieci. Znajdzie się miejsce i czas na koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” – to folklor na dobrym poziomie, a od 21 do 23 czerwca będzie można zwiedzać z przewodnikiem trzemeszeńską bazylikę.
– Od godziny 11 do 13, 23 czerwca zapraszamy na rodzinne warsztaty muzyczne z Maciejem Rychłym, muzykiem, psychologiem i założycielem Kwartetu Jorgi. Konstruowane będę instrumenty muzyczne, jakie wykorzystywali nasi przodkowie 1000 lat temu – fujarki, gwizdki, czyli to, co robiły dzieci we wczesnym średniowieczu. Zapraszamy też do zwiedzania naszego muzeum, a będzie to pierwsza edycja „Weekendu na Szlaku Piastowskim”, kiedy można zobaczyć całe nowe MPPP w Gnieźnie – powiedział Michał Bogacki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego. – Praktycznie wszystkie obiekty Szlaku Piastowskiego przygotowały specjalna ofertę, oprócz tej standardowej dostępnej przez cały rok. Odsyłamy wszystkich chętnych na stronę www.weekend.szlakpiastowski.pl , gdzie na bieżąco są aktualizowane informacje z dostępem do numerów telefonów organizatorów. Tam będzie też umieszczona informacja, czy dany wstęp jest płatny, czy bezpłatny. A atrakcji jest wiele – rajdy piesze, kajakowe, spływy, zwiedzanie z przewodnikiem, lekcje muzealne – wyliczała koordynator KT Szlak Piastowski w Wielkopolsce Lidia Łączny. A Agnieszka Rzempała – Chmielewska, prezes klastra dodała: – „Weekend” to przykład tego, jak można ze sobą współpracować, nie konkurując ze sobą. Zależy nam, by na ten szlak przyjeżdżali turyści i by zauważyli, że można tu spędzić więcej niż jeden dzień. Zbieramy siły i organizujemy wspólne przedsięwzięcie, by na początku sezonu wakacyjnego pokazać, jak duży potencjał jest w Wielkopolsce i na Kujawach. Jest to ciekawa trzydniowa oferta edukacyjna. JAROSŁAW WALERCZAK