Shadow

Tuż przed otwarciem Stolicy eXperymentu

Przygotowania do otwarcia Stolicy eXperymentu, które planowane jest na czerwiec tego roku, wkroczyły w ostatnią fazę. Budowa tego centrum edukacyjnego właśnie się zakończyła, teraz trwają odbiory techniczne inwestycji.
 Efekty prac oglądali prezydent Gniezna Tomasz Budasz wraz ze swoim zastępcą Michałem Powałowskim i zarządem Stolicy eXperymentu. Budynek z grafitowo-czerwoną elewacją i nowoczesnymi wnętrzami powstał przy ul. Słowackiego, tuż za budynkiem Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Obecnie trwają konieczne obiory techniczne oraz ma miejsce wyposażanie wnętrza obiektu. Przygotowywana jest również oferta zajęć na okres wakacyjny oraz rekrutacja kadry dydaktycznej i animatorskiej. Otwarcie centrum planowane jest na drugą połowę czerwca tego roku,
– To ogromne, wielomilionowe przedsięwzięcie, to pomysł, który zrodził się kilka lat temu w głowie Jarosława Grobelnego, mojego ówczesnego zastępcy. To on jest twórcą koncepcji Stolicy eXperymentu i to jego działania przyczyniły się do pozyskania ponad 8,5 mln zł dofinansowania do budowy z Fundacji VELUX – mówi prezydent Gniezna Tomasz Budasz. Pozostałe środki finansowe konieczne do powstania tej spółki zapewniło Miasto Gniezno – aż 3 mln 192 tys. zł oraz Powiat Gnieźnieński 354 tys. zł.
Stolica eXperymentu będzie nowoczesnym centrum edukacyjnym dla dzieci, młodzieży i dorosłych, nastawionym na tematykę związaną z programowaniem, robotyką, automatykąi multimediami. – Chcemy poprawić jakość kształcenia w tym zakresie. Swoją ofertę kierujemy do dzieci i młodzieży w różnym wieku. Przygotowujemy też projekt, dzięki któremu na zajęcia do Stolicy eXperymentu będą mogli przyjechać uczniowie ze wszystkich gmin powiatu gnieźnieńskiego – mówi Michał Powałowski zastępca prezydenta Gniezna.
W budynku oprócz pomieszczeń socjalnych i administracyjnych będą działać m.in. laboratoria programowania, automatyki i robotyki, laboratorium kształtu – druku 3D, laboratorium multimediów VR, AR, MR. Wszystkie pomieszczenia zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt edukacyjny, dający możliwość realizacji i rozwoju zainteresowań osób odwiedzających Stolicę eXperymentu. W ramach projektu Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) Stolica eXperymentu zostanie wyposażona przez Centrum Nauki Kopernik w kilkanaście angażujących eksponatów (15 eksponatów), ukazujących doświadczalny charakter nauki. Budowa obiektu kosztowała ponad 8,5 mln zł. (okz)