Shadow

Twórcy tworzący dla Teatru Fredry z nagrodami

Świetne wieści napłynęły do Gniezna w związku z sukcesami odniesionymi przez Jolantę Janiczak, Marcina Libera i zespołu Nagrobki. Wszyscy oni stworzyli w Teatrze Fredry bardzo dobrze przyjęte spektakle, które ciągle jeszcze możemy oglądać na scenie. Dziś za ich przygotowanie spływają na nich prestiżowe wyróżnienia.
Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna to prestiżowe wyróżnienie przyznawane za wartościową i ambitną jakość najnowszej polskiej dramaturgii. W tegorocznej edycji konkursu laureatką nagrody została Jolanta Janiczak, która dla gnieźnieńskiego Teatru Fredry w 2020 roku napisała tekst obsypanego wyróżnieniami i świetnymi recenzjami spektaklu „I tak nikt mi nie uwierzy” (reż. Wiktor Rubin). „Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, będąc pod wrażeniem wysokiego poziomu tekstów finałowych, większością głosów postanowiła nagrodzić dramat poetycki, w którego formie krystalizuje się sytuacja tych, których wiarygodność przez wieki podważano i podważa się nadal” – możemy wyczytać w uzasadnieniu wyboru. „Prezentuje on różne perspektywy widzenia świata. Jest wyrazisty, ale subtelny; uderzający, nawet okrutny, ale nie deklaratywny. To tekst znakomicie skonstruowany, konfrontujący języki natury, kultury i władzy, który w równej mierze wzbudza refleksję i empatię. Nagradzamy dziś dramat napisany przez kobietę, która konsekwentnie upomina się o obecność i sprawczość innych kobiet w pamięci społecznej. Jej tekst uczula jednak na przemoc, której doświadczać może każdy, bez względu na płeć” – podkreślono w oświadczeniu, które podpisali Piotr Dobrowolski (przewodniczący Kapituły), Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek i Jerzy Stuhr.
Nagrodami i wyróżnieniami obdarowano też niedawno twórców spektaklu „Krótka rozmowa ze śmiercią” – również stworzonego w gnieźnieńskim teatrze. Podczas 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych/”Klasyka żywa” nagrodę dla najlepszego reżysera (równorzędnie z dwoma innymi twórcami) otrzymał Marcin Liber. Natomiast zespół Nagrobki (Maciej Salamon, Adam Witkowski) twórca muzyki do tego spektaklu, otrzymali nagrodę za najlepszą muzykę. (ak)
Fot. Roman Jocher