Shadow

Uczą się od najlepszych

Sukces w życiu i jak go osiągnąć?, Jaka jest droga do sukcesu?, Praca w korporacji czy własna firma? – na te i inne pytania w auli Zespołu Szkół Ekonomiczno – Odzieżowych w Gnieźnie odpowiadał jeden z najbardziej znanych Wielkopolan, przedsiębiorca, ekonomista, senator II, III i IV kadencji, prezydent Wielkopolskiej Izby Przemysłowo -Handlowej, członek Krajowej Izby Gospodarczej oraz Polskiej Rady Biznesu – Wojciech Kruk. Spotkanie 19 marca w „Ekonomiku” rozpoczęło cykl spotkań ludzi biznesu z uczniami szkół średnich z Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego.
To inicjatywa Wielkopolskiej Izby Przemysłowo – Handlowej i pierwszą osobą jest Wojciech Kruk, nazwisko, którego nie trzeba rekomendować. Chcemy kontynuować te spotkania z ludźmi, którzy osiągnęli sukces w biznesie, ale następne nazwiska to będą te, które są związane z powiatem gnieźnieńskim. Mamy fantastycznych przedsiębiorców, którzy potrafią odnosić sukcesy – stwierdził Piotr Gruszczyński, starosta powiatu gnieźnieńskiego, który uczestniczył w spotkaniu. – Odbyłem krótką rozmowę z liderami z poszczególnych klas, którzy w auli zadawali mi pytania, by mnie poznali. Następnie przyszedł czas na dyskusję panelową w kilku obszarach – Jak osiągnąć sukces w życiu?, Praca w korporacji czy własny biznes?, czy Droga do sukcesu. Szkoła daje wiedzę, ale użytek z niej każdy musi zrobić sam. W życiu potrzebna jest inteligencja użytkowa. Do własnego biznesu potrzebny jest życiowy optymizm. By robić własny biznes trzeba wierzyć – uda mi się, zrobię to. W świecie zachodnim młodzież jest bardziej otwarta. Podczas takich spotkań chodzi o to, by młodzież pobudzić do myślenia i zastanawiania się na sobą. Najlepiej jest, gdy w życiu uda się połączyć własną pasję z pracą. Mój ojciec mówił: „Trudno wołu wozić, jak sam nie chce chodzić”. Obecnie, gdy świat stoi otworem, każdy może coś znaleźć, tylko musi najpierw uwierzyć w siebie – mówił Wojciech Kruk. – Mamy świetną młodzież zorientowaną w sprawach ekonomicznych. Staraliśmy się postawić na osoby chętne, te, które działają w Samorządzie Szkolnym i innych organizacjach. Ludzi otwartych, ale reprezentujących różne technika – informatyczne, logistyczne czy ekonomiczne. To tegoroczni maturzyści, którzy wkrótce staną się absolwentami – powiedziała Joanna Arndt, nauczycielka ZSE-O.
Kacper Przybylski z klasy IVB – technikum logistyczne, jeden z prowadzących (kolejni to: Monika Łuczak, Daria Wieczorek i Patryk Janas) wtorkowy panel dyskusyjny stwierdził: – Chcieliśmy porozmawiać z panem Wojciechem Krukiem, by dowiedzieć się, jak wygląda droga do sukcesu, na czym się skupić, by go osiągnąć, ale również, jak poprowadzić własną karierę. Kończymy szkołę i chcemy dowiedzieć się, jak osiągnąć porównywalny sukces. – Jestem przekonany, że nie był to wybór przypadkowy, gdyż to właśnie nasza placówka jest jedną z najlepiej rozwijających się w Wielkopolsce szkół kształcących w nowoczesnych zawodach, takich jak: ekonomista, informatyk, logistyk, handlowiec czy technik organizacji reklamy. W naszych działaniach edukacyjnych łączymy bogatą, 118-letnią tradycję z nowymi metodami i kierunkami. Możemy pochwalić się także świetnymi wynikami i wysoką zdawalnością egzaminów zewnętrznych – podsumował Sławomir Wierzelewski, dyrektor „Ekonomika”. JAROSŁAW WALERCZAK