W czwartkowy wieczór, 11 lipca w 76. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu i w Polsce południowo – wschodniej m.in. parlamentarzyści, władze samorządowe, duchowieństwo, służby mundurowe, harcerze, członkowie organizacji pozarządowych i mieszkańcy Gniezna uczcili pamięć pomordowanych i złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze przy Tablicy Wołyńskiej, która znajduje się na murze kościoła farnego w Gnieźnie.
**Uroczystość zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, oddział Gniezno, rozpoczęła się tradycyjnie mszą św. w intencji pomordowanych na Wołyniu w kościele pw. św. Trójcy w Gnieźnie, a homilię wygłosił ks. Adrian Frąckowiak ze Stanów Zjednoczonych. Następnie uczestnicy obchodów zebrali się przy tablicy pamiątkowej, która na murach kościoła farnego została umieszczona na znak pamięci o pomordowanych w Rzezi Wołyńskiej i odsłonięta 11 lipca 2015 roku. Na początku odśpiewano wspólnie hymn Polski, a następnie Janusz Sekulski, prezes TMLiKPW przypomniał tragiczną historię ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich wobec mniejszości polskiej.– Od tragedii Polaków minęło 76 lat. Pora więc zacząć mówić o niej całą prawdę, nawet najbardziej niewygodną i przykrą. Jesteśmy to winni ofiarom, naszym rodakom, którzy nadaremnie wyglądali ratunku – mówił J. Sekulski. Po wystąpieniu prezesa J. Sekulskiego delegacje w ciszy i zadumie złożyły przed tablicą pamiątkową wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Wartę honorową przy tablicy wystawili harcerze i strażacy. Na zakończenie uroczystości odśpiewano Rotę, a prezes J. Sekulski podziękował za udział wszystkim uczestnikom obchodów rocznicowych. W uroczystości udział wzięli m.in. poseł Paweł Arndt, w imieniu senatora Roberta Gawła dyrektor Adam Galus, w imieniu prezydenta Łukasz Scheffs, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Turystki UM, przewodniczący Rady Miasta Michał Glejzer, w imieniu Rady Powiatu wiceprzewodniczący Jacek Kowalski oraz prezes Jan Socha i wiceprezes Jerzy Nadoliński z Towarzystwa Miłośników Gniezna.
Nie jest znana dokłada liczba ofiar ludobójstw, historycy szacują, że zginęło około 50-60 tysięcy Polaków i w odwecie 2-3 tysiące Ukraińców. Uroczystość prowadził Marian Kaźmierczak z TMLiKPW. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto obchodzone corocznie 11 lipca, a zostało ustanowione na mocy uchwały Sejmu 22 lipca 2016 roku. (bk)