Shadow

Uczyli się u sąsiadów zza Odry

Wramach współpracy powiatu gnieźnieńskiego z niemieckim Krajem Związkowym Brandenburgia oraz Stowarzyszeniem Zamek Trebnitz Centrum Edukacji i Spotkań (koordynatorem tego ostatniego jest Magdalena Antoniewicz, pełnomocnik do spraw partnerstwa tego niemieckiego kraju związkowego na Wielkopolskę, a jednocześnie reprezentantka Ministerstwa Finansów i Europy Kraju Związkowego Brandenburgia) odbyła się pierwsza wizyta w Zamku Trebniz (od 25 do 27 listopada) grupy uczniów z powiatu gnieźnieńskiego.
W wielokulturowych warsztatach w ramach projektu „O czym marzysz – zawodowo” uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Gnieźnie. Projekt skierowany był do młodych ludzi, którzy wchodzą w fazę wyboru kariery zawodowej, gdzie między innymi młodzież z „Ekonomika” brała udział w warsztatach filmowych, dzięki którym uczniowie mogli opanować podstawy technologii kamery, światła i dźwięku. Efektem finalnym projektu były tworzone w trakcie pobytu w Zamku Trebnitz wideoklipy, jako forma autoprezentacji przed pracodawcą. Praca w dwunarodowym środowisku wspierała otwartość międzykulturową, wzajemną znajomość i interakcję, a zawarte znajomości przyczynią się zapewne do kontynuacji wymian. – Dały nam pewność siebie podczas występowania przed kamerą i wypowiadania się. Mnie osobiście dały umiejętność obsługi aparatu fotograficznego i jeśli będę pracował w zawodzie, to mi się przyda. Chciałbym pracować w zawodzie, może tworząc wideoklipy do muzyki, albo pracować w urzędzie – tłumaczył Kacper Piechowiak z ZSE. – Te warsztaty dały możliwość otworzenia się, przełamania barier językowych, poznania nowych ludzi, niemieckiej kultury i tradycji. Pod kątem zawodowym – otworzenie się przed kamerą, by wiedzieć co mówić, jak mówić, jak ułożyć dłonie, zrobić zdjęcie – zaakcentowała Kinga Kasprzak z „Ekonomika”.
– Nasza szkoła otrzymała taką propozycję od starostwa, a że kształcimy w zawodzie technik organizacji reklamy i technik reklamy, dlatego nasza młodzież wpisywała się idealnie w charakter warsztatów, jakie miały miejsce w Trebnitz. Warsztaty dotyczyły kompleksowego podejścia do autoprezentacji, od wystąpienia przed kamerą po nagranie wideoklipu. Było to powiązanie z tym, czego uczą się u nas w szkole. Takie wymiany ubogacają i można się też dzięki temu sprawdzić – powiedział Łukasz Muciok, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Gnieźnie. Renata Rasińska z Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Gnieźnie natomiast dodała: – W Zamku Trebniz odbywają się różne warsztaty, też z naciskiem na kształcenie zawodowe. Osoby związane z tym zamkiem wymyśliły projekt „O czym marzysz – zawodowo”, by młodzież mogła stworzyć portfolio dla pracodawcy. Warsztaty z doradztwa zawodowego i kształcenia zawodowego odbywają się często w tym zamku. Są one potrzebne. Młodzież niemiecka stara się po szkole zrobić sobie przerwę i uczestniczyć w różnego rodzaju projektach. Kolejną propozycją będą warsztaty kulinarno-hotelarskie.
Jak stwierdził starosta Piotr Gruszczyński, jest to budowanie naszych relacji z partnerami, z sąsiadami. – Z wizyty naszych uczniów w Brandenburgii jesteśmy bardzo zadowoleni. To buduje relacje między młodymi ludźmi, dzięki temu się kształcą i budują kontakty. Przed nami kolejny wyjazd, który będzie uczył ich sztuki kulinarnej. Na te projekty starostwo nie wykłada funduszy – podsumował starosta gnieźnieński. JAROSŁAW WALERCZAK