Shadow

Udany debiut Jolanty Pietz i jej książki

We wtorek, 17 września odbyła się w Trzemesznie oczekiwana od kilku miesięcy premiera książki„Cień zegara słonecznego” Jolanty Pietz. Autorka związana z Trzemesznem, gdzie mieszka, uczy w Szkole Podstawowej nr 1, tworzy lokalny teatr, właśnie tutaj postanowiła rozpocząć trasę promocyjną swojego dzieła. Ale nie tylko dlatego. Książka opowiada wprawdzie o postaciach fikcyjnych, ale mieszkających i poruszających się po uliczkach grodu Jana Kilińskiego. Dlatego na spotkanie autorskie w Trzemesznie przybyły tłumy.
Spotkanie poprowadziła Jolanta Pietz oraz znany aktor prof. Stanisław Górka, który czyta „Cień zegara słonecznego” na wydanym równolegle z powieścią audiobooku. Na audiobooku można również usłyszeć aktorkę Izabellę Bukowską – Chądzyńską. Autorka zaznaczyła, że jej powieść**jest dedykowana  „kobietom, które na tarczy historii przemknęły cieniem”.  Zwróciła ona uwagę na brak postaci kobiecych w historycznych narracjach.Jako przykład podała nazwy ulic trzemeszeńskich. Tylko jedna z nich jest poświęcona kobiecie – Marii Konopnickiej. Stąd właśnie zrodził się pomysł powieści o kobietach, osadzonej na tle Trzemeszna przełomu XIX i XX wieku.
O swej książce i jej bohaterkach mówiła autorka, natomiast Stanisław Górka wpierał Jolantę Pietz odczytując fragmenty powieści i śpiewając m.in. kołysankę żydowską, jaka znalazła się na audiobooku.Fragment książki przeczytała również aktorka Małgorzata Szapował.O kulisach wydania opowiadał**Rafał Czachorowski – prezes Fundacji „Duży Format”, która wydała powieść. Spotkanie było okazją do złożenia gratulacji i podziękowań. Za promowanie Trzemeszna w tak pięknym stylu serdeczne podziękowania złożyli autorce Krzysztof Dereziński, burmistrz Trzemeszna, Benedykt Nitka, przewodniczący Rady Miejskiej oraz ks.**Piotr Kotowski, proboszcz trzemeszeńskiej parafii. Promocji książki towarzyszyła wystawa malarstwa i fotografii Marcelego Koniecznego. Na wystawie można było obejrzeć zakątki grodu Kilińskiego wykonane m.in. XIX-wiecznym aparatem miechowym, wywołane metodą stykową. Niespodzianką dla autorki była specjalnie dla niej dedykowana piosenkę, którą zaśpiewał Krzysztof Prus przy akompaniamencie Marcina Buzały. Nikt ze spotkania nie wyszedł bez książki i bez autografu Jolanty Pietz oraz prof. Stanisława Górki.
Podobny przebieg miał drugi dzień promocji, który odbył się w gnieźnieńskim teatrze 18 września. Jego gospodarzem był Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński. W ramach wydarzenia zorganizowano między innymi panel dyskusyjny, w którym obok autorki i wydawcy udział wzięli P. Gruszczyński i jego zastępca Anna Jung. Samorząd powiatowy wsparł finansowo wydanie audiobooka, a Gmina Trzemeszno dofinansowała książkę.
RENATA PAŁUCKA
<trzemeszno24.info/wp-content/uploads/2019/09/IMG_7906.jpg>