Rada Miejska Trzemeszna podjęła 31 lipca trzy uchwały związane ze zbliżającą sie 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.
Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Historycznych Położonych na terenie Miasta i Gminy Trzemeszno złożyło wniosek o przyznanie Henrykowi Nowakowi medalu za zasługi dla Gminy Trzemeszno. Henryk Nowak mieszka w Kamieńcu, jest synem Czesława Nowaka. W 1939 r. pomimo młodego wieku pomagał ojcu w wykonywaniu zadań ochrony obiektu i tym przysłużył się sprawie Obrony Narodowej. Ojciec pełniąc staż przy wodociągach miejskich korzystał z pomocy syna, co ówcześnie było praktyką powszechną. W porze obiadowej stawiał go na posterunku. Przeszkolił z zasad bezpieczeństwa w posługiwaniu się bronią, nakazał czujność i „surowo zakazał zabawy pistoletem”. Henryk Nowak pełnił służbę ochrony obiektu przed sabotażem kilkakrotnie pomiędzy 2 a 9 września 1939 r. Pan Henryk szczęśliwie przeżył wojnę, założył rodzinę, ma 5 synów. Obecnie 94-letni pan Henryk jest ostatnim żyjącym czynnym strażnikiem obrony Trzemeszna. – Przyznanie Medalu Honorowego Gminy Trzemeszno panu Henrykowi Nowakowi**doskonale wpisuje się w doniosłą rocznicę 80 – leciawybuchu II wojny światowej i będzie po 80. latach kolejnym ważnym elementem pamięci o poległych w walce obrońcach i bestialsko pomordowanych bohaterach – napisano w uzasadnieniu wniosku. **
*K*olejna uchwała dotyczyła nadania pośmiertnie Honorowego Obywatelstwa Gminy Trzemeszno Andrzejowi Marchlewiczowi – komendantowi Obrony Narodowej Trzemeszna i dowódcy obrony miasta we wrześniu 1939 roku, zamordowanemgo 5 października 1939 roku w Kociniu. Andrzej Marchlewicz urodził się w listopadzie 1889 roku w Hucie Trzemeszeńskiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Kozłowie podjął naukę w zawodzie rzeźnickim, w którym później z wielkim powodzeniem pracował prowadząc zakład i sklep rzeźnicki.We wrześniu 1939 roku objął funkcję komendanta Obrony Narodowej, której zadaniem była ochrona porządku i i bezpieczeństwa. Obrońcy stawili opór najeźdźcy, wielu z nich oddało życie (10 września w Niewolnie poległo i zostało rozstrzelanych 19 osób); szybko jednak okazało się, że z powodu przewagi wroga dalszy opór jest bezcelowy. Po wkroczeniu Niemców nastąpiły aresztowania; Andrzej Marchlewicz był dwukrotnie więziony, choć miał możliwość, nie opuścił miasta, będąc wierny ideałom obrony Ojczyzny do końca. Został rozstrzelany 5 października 1939 roku w Kociniu razem z 26 Polakami, jest pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu trzemeszeńskim.
Trzecia uchwała dotyczyła uhonorowania i nadania pośmiertnie Honorowego Obywatelstwa Gminy TrzemesznoKazimierzowi Jarosławowi Szymańskiemu – burmistrzowi Trzemeszna (1936-1939), twórcy Obrony Narodowej Trzemeszna we wrześniu 1939 roku, zamordowanemu 27 grudnia 1939 roku. Kazimierz Jarosław Szymański urodzony 16 stycznia 1905 roku w Gostyniu, był synem Hipolita i Anieli, z zawodu był notariuszem sądowym. W 1936 roku został radnym miejskim Trzemeszna i jego wybrano burmistrzem miasta. Po wybuchu wojny, 2 września 1939 roku wydał zarządzenie powołujące Obronę NarodowąTrzemeszna. Na polecenie władz zwierzchnich w nocy z 6 na 7 września 1939 roku opuścił miasto. Burmistrz Szymański powrócił jednak w te strony i został aresztowany. Zginął rozstrzelany przez Niemców 27 grudnia 1939 roku.
Podjęte uchwały to dopiero początek procesu uhonorowania bohaterów września. Uroczystość ich wręczenia i nadania odbędzie się właśnie w rocznicę obrony Trzemeszna, we wrześniu.
RENATA PAŁUCKA