Shadow

Umowy podpisane. Żuraw wodny „nie odleci” do Poznania

Miał zostać wywieziony do Poznania, jednak pozostanie we Wrześni. Zabytkowy żuraw wodny, który przed laty napełniał tendry lokomotyw w wodę, dzięki apelom lokalnej społeczności, zostanie przeniesiony na teren ekspozycji kolei wąskotorowej przy ul. Kaliskiej.
Zdawało się, że wszystko jest już przesądzone. Stojący prawdopodobnie od początku istnienia stacji kolejowej we Wrześni (1887 r.) zabytkowy żuraw wodny, decyzją PKP miał zostać przekazany Poznaniowi, który chciał go ulokować w powstającym Parku Rataje – miejscu, gdzie urządzono skansen upamiętniający Średzką Kolej Powiatową. Pomysłowi temu sprzeciwiło się stowarzyszenie Projekt Września, które o całej sprawie dowiedziało się od narodowego przewoźnika kolejowego, po wniosku, by ten ratował zabytek. Błyskawicznie organizacja poprosiła burmistrza Wrześni o ratowanie obiektu, w międzyczasie apelując do Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, by ten wpisał obiekt do ewidencji zabytków. To się udało i WWKZ obiecał pomóc miastu i stowarzyszeniu w pozostawieniu obiektu we Wrześni.
Determinacja wszystkich stron pomogła w końcu – po ponad 2 latach starań – przejść bariery formalne i samorząd Wrześni z PKP podpisał stosowne umowy. Po przygotowaniu zezwoleń żuraw zostanie zdemontowany, oddany konserwacji i ponownie zamontowany w miejscu ekspozycji kolei wąskotorowej przy ul. Kaliskiej. Stanie tam obok peronu, składu kolei wąskotorowej oraz makiety kolei, uzupełniając całe założenie. Na żurawiu widoczny jest napis „Krausewerk Neusalz (Oder)” co świadczy o tym, że został on wyprodukowany w odlewni Krausewerk w Nowej Soli nad Odrą. (ak)