Shadow

Uroczyste otwarcie nowego budynku szkoły w Zdziechowie

W poniedziałek, 2 września nastąpiło uroczyste otwarcie nowego budynku Szkoły Podstawowej w Zdziechowie. Dotychczas szkoła funkcjonowała w pałacu należącym do 1945 roku do rodziny Wendorffów. Już w 1923 roku powstała w Zdziechowie pierwsza szkoła, była to prywatna szkoła podstawowa, przeznaczona głównie dla dzieci narodowości niemieckiej. Pałac Wendorffów, który po II wojnie światowej został zaadaptowany na cele edukacyjne nigdy nie spełniał wymaganych warunków dla szkoły.
Po wielu latach oczekiwania mieszkańców na nowy budynek, w 2018 r. ruszyła budowa szkoły. Nowa szkoła ma 16 izb lekcyjnych i może pomieścić 400 uczniów. Posiada nowe wyposażenie, sprzęt komputerowy, tablice interaktywne. Uczniowie tym razem nie mogli się doczekać nowego roku szkolnego. Budowa została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej, a całkowity koszt tej inwestycji wyniósł prawie 8 mln złotych.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. sprawowaną przez ks. abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski. Po mszy nastąpiło przecięcie wstęgi, prymas poświęcił szkołę. Otwarcie szkoły połączone zostało z inauguracją roku szkolnego, która miała miejsce hali sportowej. Uroczystość zgromadziła liczne grono rodziców dzieci rozpoczynających naukę w nowym budynku, mieszkańców oraz wielu gości.(obk)