Shadow

Uroczyste otwarcie remizy OSP w Czerniejewie

W piątek, 22 września odbyło się uroczyste oddanie do użytku budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerniejewie. Obiekt w ostatnich miesiącach przeszedł gruntowną przebudowę. To jednak nie koniec „unowocześnień” w czerniejewskiej jednostce.
 Trwająca kilka miesięcy, ciężka, społeczna praca druhów, przy ogromnym wsparciu pracowników Urzędu Miasta i Gminy Czerniejewo sprawiła, że budynek remizy OSP jest nie do poznania. Całkowita wartość inwestycji wyniosła blisko 100 tys. zł; środki w całości pochodziły z gminnego budżetu. Budynek przeszedł generalny remont i – co bardzo ważne – dzięki temu jest już gotowy na przyjęcie fabrycznie nowego samochodu strażackiego, który do czerniejewskiej jednostki ma dotrzeć w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. To właśnie podczas oddania do użytku wyremontowanego obiektu podpisano oficjalne porozumienie pomiędzy jednostką OSP, a gminą Czerniejewo na zakupu nowego wozu. Całkowita wartość nowego samochodu wyniesie 1 449 555 zł, w tym 799 555 zł zostało zabezpieczone w budżecie gminy, pozostałe środki finansowe pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z dotacji budżetowej Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. W trakcie uroczystości otwarcia odnowionej remizy zaprezentowany został także komplet narzędzi ratowniczych, hydraulicznych, które wzbogacą wyposażenie nowego wozu gaśniczego. Całkowity koszt tego zakupu wyniósł 81 911,80 zł, z czego 24 597,54 zł pochodziło z budżetu Miasta i Gminy Czerniejewo, pozostała kwota stanowiła wsparcie Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
– Druhowie OSP w całej Polsce od wielu lat są tą instytucją, która notuje bardzo wysokie poparcie społeczne. To poparcie bardzo często jeszcze bardziej rośnie, jak są udane akcje, poprawiające nasze bezpieczeństwo, ratujące mienie, ratujące życie. Wtedy w środowisku lokalnym to poparcie i ta sympatia do druhów z OSP zawsze wzrasta. Strażacy z OSP zawsze muszą być gotowi do prowadzonych działań i każde wsparcie, jeżeli chodzi o sprzęt, jest dla nas pomocne – mówi dh Jan Kulpiński przewodniczący Rady Miasta i Gminy Czerniejewo i jednocześnie prezes Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego Związku OSP RP w Czerniejewie, dodając, że od wielu lat ogromne wsparcie jednostki OSP z terenu gminy Czerniejewo (tj. OSP Czerniejewo i OSP Żydowo) otrzymują przede wszystkim ze strony lokalnego samorządu, który każdego roku w gminnym budżecie na tzw. „ochronę przeciwpożarową” zabezpiecza ponad 100 tys. zł (w tym roku wydatek na tę sferę jest dużo większy – z tytułu poczynionych inwestycji); ponadto samorząd przeznacza także dodatkowe środki na remonty i poprawę stanu strażackich remiz. Czego najlepszym dowodem jest właśnie chociażby wrześniowa uroczystość oddania do użytku odnowionej, odświeżonej i zmodernizowanej strażnicy, a także zakupy sprzętowe, dokonane w ostatnim czasie.(ks)