Shadow

Uroczystości Dni Cichociemnych

Przez kilka dni na terenie gminy i miasta Witkowo (30 września – 2 października) odbywały się VII Dni Cichociemnych. Była to okazja do uczczenia 80. rocznicy zrzutu dwóch „Cichociemnych” pochodzących z Witkowa: kpt. Adama Borysa ps. „Pług” i ppor. Tadeusza Jaworskiego ps. „Gont”. W obchodach wzięli udział żołnierze Wojsk Specjalnych, w tym operatorzy Jednostki Wojskowej AGAT z Gliwic i śmigłowce z 7. Eskadry Działań Specjalnych z jednostki wojskowej w Powidzu.
Tradycje „Cichociemnych” spadochroniarzy Armii Krajowej dziedziczy Jednostka Wojskowej GROM. Natomiast tradycje Batalionu „Parasol”, którego dowódcą był kpt. Adam Borys „Pług” kultywuje Zespół Bojowy C z Jednostki Wojskowej Komandosów. Patronat nad obchodami objęli; prezydent RP Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Koordynatorem i głównym organizatorem spotkania był Grzegorz Musidlak, lokalny pasjonat historii, prezes Zgrupowania Historycznego Kompania Witkowska przy współpracy dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Dezyderego Chłapowskiego w Witkowie- Anny Malendowicz-Koteras.
W piątek, 30 września w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Dezyderego Chłapowskiego w Witkowie uroczyście rozpoczęto obchody VII Powiatowych Dni Cichociemnych w 80. rocznicę zrzutu Cichociemnych. To doniosłe wydarzenie rozpoczęła koncelebrowana msza święta  w intencji witkowskich Cichociemnych. Uroczystość zaszczycili: prof. Hubert Borys, syn Cichociemnego Adama Borysa, poseł Zbigniew Dolatę, starostę powiatu gnieźnieńskiego  reprezentował dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Łukasz Kaszyński. Ponadto w spotkaniu m.in. wzięli udział: Andrzej Kwapich, radny powiatowy, Marian Gadziński, burmistrz Gminy i Miasta Witkowo, Piotr Jóźwik, przewodniczący Rady Gminy i Miasta Witkowo, ksiądz kapelan ppłk Robert Krzysztofiak, ks. prefekt Julian Wawrzyniak z parafii pw. Św. Mikołaja w Witkowie, komendant Komisariatu Policji w Witkowie  Rafał Chełmikowski, który reprezentował również Komendanta  Powiatowej Policji w Gnieźnie.
W Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Witkowie odbył się uroczysty apel, na którym złożona została „Przysięga Żołnierza Armii Krajowej”  przygotowana przez Zgrupowanie Historyczne Kompania Witkowska z udziałem młodzieży szkolnej. Ponadto, podczas uroczystości miała miejsce premierowa inauguracja specjalnego Medalu Pamiątkowego wybitego przez Zgrupowanie Historyczne Kompania Witkowska z okazji i na pamiątkę 80. rocznicy zrzutu witkowskich Cichociemnych, również premierowa inauguracja i wprowadzenie do obiegu specjalnego znaczka pamiątkowego Poczty Polskiej i ZHKW wraz ze stemplem okolicznościowym, wydanego również z okazji 80. rocznicy zrzutu witkowskich Cichociemnych. Pomiędzy ZHKW, a dyrekcją ZSP w Witkowie podpisany został list intencyjny w sprawie przygotowania, otwarcia i nadania imienia podczas VIII Dni Cichociemnych, we wrześniu 2023 roku sali lekcyjnej im. Witkowskich Cichociemnych. Delegacje, zaproszeni goście złożyli kwiaty w miejscu szczególnym – przed  tablicą upamiętniającą witkowskich Cichociemnych. Obecni goście, po skończonej celebracji, mogli skosztować ciasta i przepysznych zakąsek, które przygotowali uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Witkowie, pod opieką Barbary Sesiuk i Katarzyny Sucholas oraz gorących posiłków przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Mielżynie i KGW w Ruchocinku.
Dalsza część obchodów VII Powiatowych Dni Cichociemnych odbywała się na Stadionie Miejskim w Witkowie, gdzie witkowianie, zaproszeni goście oraz uczniowie mogli podziwiać skoki spadochronowe, pokazy walki komandosów, rekonstrukcję odbioru zrzutu Cichociemnych – operację  „Hammer”, operację lotniczą „Wall”. Na terenie szkoły uczniowie mieli okazję zobaczyć wojskowe punkty promocyjne, wystawy statyczne, prezentację uzbrojenia jednostek wojskowych, wozy bojowe, wystawy muzealne. (es)