Shadow

UVD Robota dostał Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie

Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie dołączył do placówek, które otrzymały UVD Robota dezynfekcja i dekontaminacja nowej generacji, w ramach rozstrzygniętego w grudniu 2020 roku przetargu przeprowadzonego przez Komisję Europejską na zakup urządzeń do dezynfekcji w szpitalach wspólnoty. We wtorek, 30 listopada starosta Piotr Gruszczyński wraz z dyrekcją szpitala zaprezentowali UVD Robota, który w tym dniu przybył do szpitala. UVD Robot kosztuje około 360 tys. zł i został zakupiony przez Komisję Europejską.
Szpital Pomnik Chrztu Polski to jedna z najlepiej wyposażonych jednostek ochrony zdrowia w Wielkopolsce, zapewniająca pacjentom wysokiej jakości usługi medyczne realizowane w nowoczesnym obiekcie przy użyciu najwyższej jakości sprzętu medycznego. Szpital Pomnik Chrztu Polski otrzymał w darze jeden z ponad 300 egzemplarzy UVD Robota, zakupionych przez Komisję Europejską, które sukcesywnie trafiają do szpitali w krajach wspólnoty. UVD Robot porusza się samodzielnie według wcześniej zaprojektowanej mapy i jest obsługiwany dzięki prostej aplikacji. Funkcja operatora urządzenia sprowadza się jedynie do jego uruchomienia i weryfikacji efektów dezynfekcji na tablecie, z którym UVD Robot jest połączony. W pełni autonomiczne urządzenie emituje światło UV-C, które niszczy DNA i RNA chorobotwórczych mikroorganizmów, takich jak wirusy, bakterie, pleśnie czy grzyby. Wiązki promieni docierają do najtrudniej dostępnych miejsc. Efekt pracy urządzenia można sprawdzić, wyświetlając na tablecie mapę, odzwierciedlającą przestrzeń, po której się ono porusza. Kolory na mapie pokazują poziom uzyskanej dezynfekcji. Jak podkreśla producent, firma UVD Robots, skuteczność dezynfekcji w wykonaniu robota dochodzi do 99,99 procent. Duńskiej produkcji UVD Robot z pewnością przyczyni się do podniesienia stopnia bezpieczeństwa pacjentów i personelu szpitala.
Dyrektor szpitala Grzegorz Sieńczewski zapewnił, że ich działania na rzecz podwyższania jakości i bezpieczeństwa udzielania świadczeń zdrowotnych są kompleksowe. – Dbamy o dobór i utrzymanie wykwalifikowanej kadry, sukcesywnie zwiększamy zakres i dostępność usług medycznych. Ponadto wdrażamy najnowocześniejszy sprzęt i modernizujemy istniejącą infrastrukturę, czego doskonałym przykładem jest nowy budynek szpitala oddany do użytku w czerwcu tego roku. Pozyskanie UVD Robota wpisuje się w strategię unowocześniania placówki, podnosząc jednocześnie standard działań prewencyjnych. UVD Robota chcemy wykorzystać przede wszystkim na bloku operacyjnym, porodowym i w salach porodowych. Najłatwiej jest go używać w miejscach, gdzie nie ma pacjentów ponieważ w momencie pracy tego Robota pacjentów nie może być w jego otoczeniu. Takich robotów w Polsce jest ponad czterdzieści, czyli udało nam się zakwalifikować do takiej wąskiej puli szpitali, którym taki Robot został przyznany – zaznaczył G. Sieńczewski, dyrektor Szpitala Pomnik Chrztu Polski. Starosta Piotr Gruszczyński natomiast powiedział, że mogą pochwalić się sprzętem, który zapewni bezpieczeństwo pacjentom. – Jest to sprzęt wysokiej klasy, kosztuje około 360 tysięcy złotych i przyznany został nam przez Unię Europejską. To sprzęt, który neutralizuje wszelkiego rodzaju patogeny. Takie pomieszczenie, w którym dziś się znajdujemy może zostać oczyszczone przez Robota w stu procentach w ciągu dziesięciu minut. Biorąc pod uwagę pandemię jest to sprzęt, który uratuje życie wielu osobom, które mogą być wrażliwe na to z czym się borykamy od półtora roku – podkreślił starosta P. Gruszczyński. Dystrybutorem urządzenia w naszym kraju jest firma MED&CARE. (bk)