Shadow

Viva Espana!… Ole!

To było z pewnością jedno z największych wydarzeń tanecznych w Gnieźnie tego roku. Już po raz drugi odbyła się w gnieźnieńskim teatrze Gala Baletowa, w trakcie której zaprezentowało się 115 dzieci na co dzień trenujących w pierwszej gnieźnieńskiej szkole tańca i baletu Le Pas. Uroczysta gala to podsumowanie całego roku zmagań uczennic szkoły w poznawaniu tajników baletu od najlepszych pedagogów, a klimat wydarzenia zabrał wszystkich jego uczestników do słonecznej Hiszpanii, gdzie poznali charakter hiszpańskiego Flamenco, Seguidilli i Tangos!
Le Pas to w Gnieźnie pierwsza profesjonalna szkoła ucząca baletu na poziomie międzynarodowym. Zwieńczeniem i nagrodą całorocznej pracy uczennic tej placówki, jest co roku w czerwcu wielka gala, która ma charakter ponadregionalny, a występują w niej wszystkie dzieci uczęszczające na zajęcia – od maluszków w wieku 3 lat, po dziewczęta w wieku 12 lat. Wszystkie się wzajemnie dopingują i wspierają na scenie i poza nią. Tegoroczna odsłona wydarzenia, która odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Gniezna i Starosty Powiatu Gnieźnieńskiego, miała miejsce 18 czerwca w Teatrze Fredry w Gnieźnie. – Każda nasza Gala Baletowa to nie tylko podsumowanie i nagroda za rok wytężonej pracy w tańcu, balecie i akrobatyce, ale także okazja do poznania kultury różnych krajów – podkreśla Klaudia Strzelczyk, dyrektor szkoły i utytułowana tancerka baletowa. – W tym roku poznajemy kulturę słonecznej Hiszpanii i przygotowaliśmy spektakl pt. „Don Kichot – miniatura”, na podstawie powieści Miguela de Cervantesa. Naszym założeniem jest to, by dzieci poznawały kolory tego świata, jego smaki, kulturę i taniec. Właśnie poznawanie świata poprzez taniec, jego specyfikę, ruch, to jest wspaniała podróż. Sam taniec wywodzący się z Hiszpanii jest bardzo energetyczny, pełen temperamentu i odmienny od baletu w sensie „stricte” – zwraca uwagę tancerka.
Aby gala miała jak najpełniejszy wymiar – nie tylko dla widzów, ale przede wszystkim dla dzieci – specjalne przygotowania do niej trwają przez kilka miesięcy, a prowadzą je tancerze i pedagodzy z najlepszych europejskich scen tanecznych. W tym roku były to np. Konstancja Łazowa (która wystąpiła także w trakcie gali) – uczennica Maestry Carmen la Talegony i wybitna tancerka flamenco, czy Aleksandra Januszak – tancerka Teatru Na Zamku w Szczecinie. Atmosfera wydarzenia była już od pierwszych chwil niezwykle podniosła. Kuluary sceny Teatru Fredry, wypełnione ponad setką dzieci, wręcz unosiły się od entuzjazmu młodych tancerek, dla których premiera przed tak wielkim gremium, była spełnieniem marzeń i prawdziwym wyzwaniem w rodzącej się karierze w świecie tańca. Właśnie taniec jest tym międzynarodowym językiem, który łączy miliony osób na świecie.
Gniezno jednak tradycji baletowych nie miało dotychczas żadnych. – Sama zaczynałam przygodę z baletem jako trzyletnia dziewczynka, kiedy mama zaprowadziła mnie na lekcje tego tańca w przedszkolu. Potem kontynuowałam naukę w Państwowej Szkole Baletowej w Poznaniu i na Akademii Muzycznej w Warszawie, na kierunku pedagogika baletowa i wiem, że szybkie rozpoczęcie nauki baletu bardzo korzystnie wpływa na rozwój dziecka, jego wrażliwość, zainteresowanie muzyką, kulturą, ale także na zachowanie dobrej i zdrowej sylwetki i postawy. Otwierając tutaj szkołę dwa lata temu nie miałam pojęcia, że balet będzie cieszył się takim zainteresowaniem. Gnieźnieńskie uczennice to już dziś prawdziwe perełki i są gotowe na kontynuację nauki w Państwowej Szkole Baletowej w Poznaniu. Czeka na nie ogromna kariera i cieszę się, że rozpoczęła się ona właśnie w Gnieźnie – podkreśla Klaudia Strzelczyk.
Wydarzenie okazało się ponownie sukcesem organizacyjnym i artystycznym, a występy młodych baletnic i akrobatek, okraszane były co chwilę zasłużonymi brawami i aplauzem. ALEKSANDER KARWOWSKI
Fot. Jakub Gajek