Shadow

W cztery lata 28 mln zł środków zewnętrznych. Podpisano kolejne umowy na dofinansowanie rozbudowy szpitala

We wtorek, 13 listopada dokonano finalizacji procesu pozyskania kolejnych środków zewnętrznych dla Szpitala Pomnik Chrztu Polski. Mowa o 5,7 mln złotych, które zostaną przeznaczone na kontynuację rozbudowy szpitalnego obiektu przy ul. 3 Maja. W konferencji prasowej, podczas którego podpisane zostały umowy na wspomniane dofinansowanie, uczestniczyli: Zbigniew Hoffmann – wojewoda wielkopolski, przedstawiciele ustępującego Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego: starosta Beata Tarczyńska, wicestarosta Jerzy Berlik i Maria Suplicka – etatowy członek zarządu,*Aleksandra Piątkowska – Radom – skarbnik Powiatu Gnieźnieńskiego,***dyrekcja szpitala: dyrektor Krzysztof Bestwina, Ewa Jachimczyk, zastępca dyrektora szpitala ds. lecznictwa oraz Paweł Dopierała, zastępca dyrektora szpitala ds. ekonomiczno – eksploatacyjnych, a także posłowie Prawa i Sprawiedliwości: Zbigniew Dolata, Witold Czarnecki i Krzysztof Ostrowski.
Przypomnijmy, decyzja o kontynuacji rozbudowy gnieźnieńskiego szpitala oficjalnie zapadła w2015 roku. Wcześniej, m.in. ze względu na wykrycie wielu błędów wykonawczych przy realizacji inwestycji, pojawił się pomysł na rozbiórkę budynku D. Naprawienie i sukcesywną rozbudowę tej, największej w chwili obecnej, inwestycji powiatu gnieźnieńskiego obiecywały w kampanii wyborczej osoby skupione wokół partii Prawo i Sprawiedliwość. Słowo zamieniono w czyn chwilę po wygranych wyborach samorządowych. – Decyzja, dotycząca kontynuacji rozbudowy była oczywiście najważniejszą decyzją, jaką Zarząd Powiatu podjął. Wiedzieliśmy, że finansowanie tego zadania będzie dosyć trudne, ale wiedzieliśmy też, że mamy obietnice pozyskania tych środków z różnych funduszy, m.in. z WRPO, czy ze środków rządowych. I rzeczywiście to się udało. Wydaje się, że bez tych pozyskiwanych sukcesywnie pieniędzy tego zadania byśmy na takim etapie nie sfinalizowali – przypominała starosta Beata Tarczyńska, dziękując wszystkim osobom, które wspierały prowadzoną przez powiat inwestycję. – Oddajemy szpital rozbudowany w takim stanie. Uważam, że pole do popisu na pewno będzie miał następny Zarząd Powiatu, który również mam nadzieję postara się o takie środki, żeby ten szpital dokończyć. Większa część tej inwestycji została sfinalizowana w ciągu tych czterech lat. A przypomnę tylko, że te cztery lata to nie tylko było prowadzenie tej inwestycji, ale to było także jej przygotowanie, bo musieliśmy podjąć się ryzyka stwierdzenia, że rzeczywiście ten szpital da się wybudować, że będzie on w takiej formie budowany w jakiej jest, że będzie to się wiązało zarówno z korzyścią dla kadry lekarskiej, która będzie obsługiwała ten szpital, ale również z korzyścią dla pacjentów, bo tutaj warunki pobytu w szpitalu też są bardzo istotne. Wiemy z jakimi trudnościami boryka się w tej chwili jeszcze szpital, że te warunki dla pacjenta są takie, a nie inne. Tutaj jest perspektywa taka, że te warunki po prostu będą przystawać do XXI wieku – mówiła starosta. Dyrektor Krzysztof Bestwina przypominał natomiast, że podejmując „odważną” decyzję o kontynuacji rozbudowy szpitala, uniknięto m.in. zmarnowania 7,5 mln złotych, które już w to zadanie zostało zainwestowane. – W ten szpital zostało zainwestowane 7,5 mln złotych i chodziły moim zdaniem chore koncepcje, mówiące o wyburzeniu tego obiektu, mówiące o tym, że nie ma sensu tego naprawiać, bo to jest za duże ryzyko. Zarząd Powiatu zdecydował się na podjęcie tego ryzyka i słusznie, bo uratowaliśmy 7,5 mln złotych i sukcesywnie kontynuowaliśmy to zadanie – powiedział dyrektor. – Teraz dla naszych następców pozostają do zagospodarowania poszczególne poziomy, czyli najbardziej przyjemna, najbardziej efektowna i widowiskowa praca. My wykonaliśmy 60 % tej inwestycji, naszym następcom pozostaje zagospodarowanie poszczególnych poziomów i przenoszenie tam oddziałów – dodał.
Jak zaznaczali przedstawiciele ustępującego Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego, a także dyrekcja szpitala, sukcesywne pozyskiwanie kolejnych środków zewnętrznych było możliwe dzięki zaangażowaniu parlamentarzystów z ramienia PiS: posła Zbigniewa Dolaty i posła Witolda Czarneckiego, dzięki pomocy wojewody Zbigniewa Hoffmanna, a także dzięki zrozumieniu, okazywanemu przez najpierw premier Beatę Szydło, a następnie jej następcy – premiera Mateusza Morawieckiego. Co ważne i co bardzo często podkreślają działacze, pula środków zewnętrznych pozyskanych na gnieźnieński szpital przez minione cztery lata wyniosła 28 mln zł, z czego 14 mln zł z budżetu państwa. W kwocie tej zawarta jest również ta ostatnia dotacja: 5,7 mln zł, z czego 3 mln zł przyznane przez premiera Mateusza Morawieckiego z rezerwy ogólnej budżetu państwa i 2,7 mln zł przyznane w ramach poprawki budżetowej, złożonej przez posłów Z. Dolatę i W. Czarneckiego. To właśnie na wspomnianą kwotę 5,7 mln zł w ubiegłym tygodniu oficjalnie została podpisana umowa między wojewodą Zbigniewem Hoffmannem a starostą Beatą Tarczyńską.
Wojewoda Zbigniew Hoffmann podkreślił, że to, co do chwili obecnej działo się wokół inwestycji prowadzonej w gnieźnieńskim szpitalu, jest dowodem na to, iż Prawo i Sprawiedliwość sukcesywnie realizuje swoje obietnice wyborcze. Sami parlamentarzyści PiS podkreślali, że rozbudowa szpitala nie jest „sprawą pisowską”, a działaniem dla mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego. – Wierzę i ufam w to, że przyszłe władze powiatu też będą tym żyły, że jednak ta sprawa nie będzie im obojętna. Bo najgorzej by się stało, gdybyśmy to porzucili. Tu za dużo jest serca, za dużo pracy, za dużo poświęcenia, żeby to porzucić – powiedział poseł Witold Czarnecki, jednocześnie gwarantując dalsze wsparcie dla tego przedsięwzięcia. Poseł Zbigniew Dolata przypomniał natomiast, że łącznie w ciągu minionych czterech lat na rozbudowę szpitala w Gnieźnie udało się pozyskać 28 mln złotych. – To jest gigantyczny zastrzyk finansowy. Gdyby ta rozbudowa miała odbywać się wyłącznie ze środków własnych powiatu i szpitala, nie można by sobie wyobrazić jej zaawansowania takiego, jakie jest dzisiaj – stwierdził gnieźnieński parlamentarzysta. – Zostawiamy powiat i szpital w bardzo dobrej kondycji. Niewiele już muszą wykonać wysiłku nasi następcy, aby ten szpital był w stu procentach ukończony. I ja szczerze życzę naszym następcom, aby chociaż wyrównali ten nasz wynik, jeśli chodzi o pozyskiwanie środków zewnętrznych, a nawet, żeby ten wynik przekroczyli. Będziemy temu kibicować, będziemy te działania wspomagać, bo to będzie działanie na rzecz mieszkańców naszego powiatu – podkreślał poseł Z. Dolata. Jak zapowiedziano w trakcie konferencji, do końca tego roku planowane jest oddanie pierwszego etapu inwestycji przy ul. 3 Maja (w tym blok operacyjny i oddział położniczy), a także wyremontowanego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z lądowiskiem.
KINGA STRZELEC