Shadow

W Gnieźnie czyta się dzieciom na szóstkę

Ewa Jaworska – gnieźnieńska bibliotekarka i lokalna koordynatorka ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, została wyróżniona za najlepiej przeprowadzoną akcję czytelniczą na terenie kraju.
Dziękujemy za wszystkie Państwa inicjatywy, za ofiarność i niezmienną wiarę w pożytki płynące z regularnego czytania dzieciom! Państwa praca jest ogromnie potrzebna i nie do przecenienia! – pisze do laureatów nagrody jury konkursu na najlepiej przeprowadzoną kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2018/2019 r. Gnieźnieńska kampania została oceniona w skali kraju na celującą. – Gnieźnieńska odsłona akcji „Cała Polska czyta dzieciom” to mnóstwo imprez czytelniczych: spotkania z autorami książek, konkursy literackie, a także przedstawienia i zabawy inspirowane literaturą dziecięcą; to współpraca z nauczycielami przedszkoli i szkół gnieźnieńskich, ich ogromne zaangażowanie w popularyzację głośnego czytania – mówi laureatka nagrody Ewa Jaworska. – To wciąż nowe formy rozwoju czytelnictwa, na przykład „Wędrujący bibliotekarz”. To wspaniali goście, mieszkańcy Gniezna, ludzie pełni pasji, którzy przyjmują moje zaproszenie do czytania dzieciom. I wreszcie – to sami bibliotekarze, którzy włączają się w kolejne inicjatywy „Biblioteka dla pierwszaka”. Nagroda fundacji CPCD jest właśnie im poświęcona, a zwłaszcza rodzicom, którzy z taką ochotą zapisują dzieci do naszej biblioteki – zauważa skromnie kierownik Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.
Radości z tego wyróżnienia nie kryje Piotr Wiśniewski, dyrektor BPMG, który podkreśla, jak ważne jest działanie biblioteki w kształtowaniu postaw młodych czytelników i to już od najmłodszych lat. – Dzieci to jedna z grup dla nas priorytetowych – podkreśla. – Stale uzupełniamy księgozbiór dla dzieci, czy organizujemy spotkania autorskie z twórcami ich ulubionych książek – przypomina. Jak zdradza, w przyszłym roku miejska książnica skieruje specjalną ofertę literatury dla młodzieży. – Staramy się coraz bardziej dywersyfikować działania i kierować konkretnie inicjatywy i przedsięwzięcia do konkretnych grup odbiorców: seniorów, młodzieży, dzieci wraz z opiekunami. Każda z tych grup ma inne potrzeby i co innego ją przyciąga do biblioteki, stąd pracujemy stale nad naszą ofertą, by była atrakcyjna. Dostosowujemy się do gustów naszych czytelników – zaznacza P. Wiśniewski. Przy okazji przypominamy dobrze znane hasło akcji „Cała Polska czyta dzieciom”: Czytajcie dzieciom 20 minut dziennie, codziennie! (ak)