Shadow

W Gnieźnie uczczono 30. rocznicę wolnych wyborów

„Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm” powiedziała w Dzienniku Telewizyjnym 28 października 1989 roku aktorka Joanna Szczepkowska. Dokładnie trzydzieści lat później, w samo południe, w całej Polsce uroczyście obchodzono rocznicę pierwszych wolnych wyborów do Senatu oraz częściowo wolnych do Sejmu. W Gnieźnie także świętowano i m.in. w samo południe wszyscy uczestnicy obchodów wspólnie odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego przed Ratuszem.
**We wtorek, 4 czerwca wszyscy zebrani przed Starym Ratuszem mogli wysłuchać fragmentów kronik telewizyjnych opowiadających o czasach przemian oraz zobaczyć miniwystawę nawiązującą do czasów PRL. Wysłuchali także wystąpienia prezydenta Tomasza Budasza, który przypomniał, że dzięki wydarzeniom sprzed trzydziestu lat możemy dzisiaj swobodnie robić zakupy, jeździć za granicę i krytykować to, co nam się w naszej rzeczywistości nie podoba. – Spotykamy się w tym symbolicznym dniu, czwartego czerwca by uczcić trzydziestą rocznicę wolnych wyborów. Wtedy odbyła się pierwsza tura jeszcze nie całkowicie wolnych wyborów, częściowo jeszcze z dominacją tamtych partii politycznych, a przede wszystkim PZPR, która zagwarantowała sobie 65 miejsc w Sejmie. Ale walczyliśmy wtedy o wolny Senat – 99 miejsc w Senacie. Dzięki temu, co się wydarzyło trzydzieści lat temu, dzisiaj możemy świętować, spotykać się, każdy z nas ma paszport w domu, może wyjeżdżać, może swobodnie podróżować, może mieć przyjaciół i znajomych zagranicą. To trzydzieści lat temu nasi rodzice czy dziadkowie doprowadzili do tego, że w Polsce skończył się komunizm. Przez te trzydzieści lat dzisiaj różnie oceniamy systemy, które mamy w Polsce mówimy o demokracji, o kolejnych rządach takich czy innych, ale dzięki temu co wydarzyło się trzydzieści lat temu, to wszystko możemy dzisiaj podziwiać, a nawet krytykować. I dzisiaj właśnie w tym symbolicznym dniu, kiedy obaliliśmy komunizm chcemy mówić o tym głośno, dość tego systemu, chcemy demokracji, chcemy żyć nie tylko w wolnej Polsce, ale również w wolnej i zjednoczonej Europie – mówił prezydent T. Budasz z balkonu Starego Ratusza.
W podobnym tonie wypowiedział się Henryk Kot, ówczesny szef Solidarności w gnieźnieńskiej fabryce obuwia „Polania”. Zachęcał on wszystkich zebranych, aby szanowali dokonania sprzed trzydziestu lat i brali udział w wyborach. Uczestnicy wydarzenia odśpiewali wspólnie hymn Polski łącząc się w ten sposób symbolicznie z innymi miastami w całym kraju. Po odśpiewaniu hymnu zostały wystrzelone biało-czerwone konfetti. Imprezę zakończył minikoncert piosenek o Polsce w wykonaniu Akustycznej Radiostacji, czyli Natalii Braciszewskiej – Kijak i Aleksandra Schmidta. (bk)