Shadow

W hołdzie powstańcom wielkopolskim i obrońcom Kłecka

Pod koniec września podsumowano projekt „Kwiaty polskie w hołdzie powstańcom wielkopolskim i obrońcom Kłecka w czasie drugiej wojny światowej”. Efekt prac fotograficznych i plastycznych wykonanych w ramach tego projektu zaprezentowano niedawno w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kłecku.
Wyeksponowano na wystawie prace warsztatowe, a uczestnikom projektu wręczono podziękowania za udział w realizacji zadań. Do M-GOK oprócz uczestników, dotarli też między innymi władze kłeckiej gminy, członkinie i członkowie Stowarzyszenia Artystyczno – Rehabilitacyjno – Terapeutycznego „Promyk”, osoby realizujące poszczególne działania, a także szefostwa M-GOK w Kłecku i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gnieźnie. – Realizowaliśmy projekt, który zaakceptował Urząd Miejski Gminy Kłecko. Warsztaty te trwały kilka miesięcy, praktycznie od kwietnia, aż do końca sierpnia, między innymi w naszym centrum w Dębnicy, na terenie kłeckiej gminy. Brały w nich udział nie tylko osoby związane z SART, członkowie naszego stowarzyszenia, ale także uczniowie Szkoły Podstawowej w Dębnicy. Pierwsze warsztaty odbyły się w tej szkole podstawowej już w maju. Powstawały tam artystyczne kwiaty z bibuły. Instruktor przygotowała wzory tych kwiatów, a dzieci je wykonywały. Kwiaty przygotowano na „Noc świętojańską”, ale także zostały zrobione na ekspozycję poświęconą bohaterskim obrońcom Kłecka we wrześniu 1939 roku – powiedziała Bogumiła Górniak, prezes SART Dębnica.
– Była też sekcja malarska, gdzie w Rogalinku wykonywano portrety czołowych przywódców powstania wielkopolskiego, gdyż współpracujemy z pracownią artystyczną Towarzystwa Przyjaciół Dębów Rogalińskich właśnie w Rogalinku. Oprócz portretów powstały tam płaskorzeźby i wspomniane kwiaty artystyczne. Fotografią dokumentalną zajmowali się: Władysław Nielipiński i Piotr Owczarzak, za rzeźbę odpowiedzialna była Lucyna Smok, za kwiaty Irena Owczarzak, za tkaninę artystyczną Renata Maćkowiak, a za malarstwo sztalugowe Zdzisław Nietecki, natomiast za portrety Lucyna Smok. Koordynatorem całego projektu był honorowy prezes SART Gniezno i Dębnica Eugeniusz Górniak – dodała Bogumiła Górniak. Jak stwierdziłą prezes SART Dębnica, bardzo dobrze układała się współpraca z M-GOK w Kłecku, a sama wystawa cieszyła się dużym powodzeniem. Po jej zakończeniu prezentowane prace plastyczne trafią do Szkoły Podstawowej w Dębnicy. Zadanie to realizowane było przez 112 godzin, wzięło w nim 20 uczestników – osoby niepełnosprawne i członkowie stowarzyszenia. (jw)