Shadow

W jedności jest siła sportowa!


O występie seniorów Mieszka w zakończonym awansem do IV ligi grupy północnej sezonie, a także o planach klubu w rozwoju piłki nożnej w Gnieźnie, z prezesem MKS Mieszko Gniezno Maciejem Ciesielskim rozmawia Roman Strugalski.
– Czy plan założony przed sezonem 2016/2017 został wykonany w 100%?
*- *Od początku naszym celem był awans do IV ligi. Dlatego cieszy nas realizacja tych założeń, pomimo przeciwności i problemów, które nie opuszczały klub w czasie trwania rozgrywek. Wspólne działanie na rzecz klubu pokazały, że w jedności jest siła sportowa. Przez prawie cały sezon byliśmy liderami w tabeli, co pokazuje nasze sportowe możliwości, tym bardziej, że opieraliśmy się głównie na wychowankach klubu. Stawiamy przede wszystkim na szkoleniem dzieci i młodzieży, ale miejsce pierwszego zespołu seniorów, w jak najwyższej lidze, to przykład do naśladowania i dążenie do podobnego wyniku dla naszych młodych zawodników z grup młodzieżowych. Nie zapominamy również o kibicach, którzy czekają na śledzenie rozgrywek piłkarskich na najwyższym poziomie w Pierwszej Stolicy Polski.
– Duży wpływ na końcowy wynik zespołu mieli chyba też zawodnicy pozyskani w trakcie przygotowań zimowych do rundy rewanżowej, Michał Steinke, Tomasz Bzdęga oraz Artur Bartkowiak. Jakby Pan ocenia ich przydatność w zespole w kontekście wywalczonego awansu?
*- *Niezaprzeczalnym jest fakt, iż wymienieni zawodnicy wnieśli w nasze szeregi wysoki poziom sportowy i profesjonalizm. Trudno jednoznacznie ocenić czy bez nich udałoby się nam awansować, ale na pewno ich pozyskanie wysoko podniosło nasze realne szanse na końcowy sukces. Mam nadzieję, że zostaną oni z nami na najbliższy sezon, tym bardziej, że nie ukrywamy faktu walki o kolejny awans, tym razem do III ligi. Należy tutaj pochwalić zaangażowanie wszystkich zawodników, trenera drużyny seniorów i dyrektora sportowego, ale również członków zarządu, którzy społecznie wykonują swoją pracę na rzecz klubu.
– Przed rundą rewanżową Mariusz Bekas zastąpił innego znanego szkoleniowca Czesława Jakołcewicza, który z powodzeniem prowadził Mieszko w rundzie wiosennej. Czy po ostatnim meczu trener Bekas wyraził chęć prowadzenia zespołu w rozgrywkach IV ligi i czy w ogóle do takich rozmów doszło?
*- *Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej pracy trenera Mariusza Bekasa. Chcemy nadal kontynuować współpracę przy prowadzeniu drużyny seniorów w IV lidze, a nawet rozszerzyć ją o koordynację i ścisłe współdziałanie z trenerami juniorów starszych i młodszych.Nasze rozmowy z trenerem wyznaczyły dalszy proces budowania zespołu oraz zmiany w wyszkoleniu, które są niezbędne.
– Czy zamierzacie wzmocnić zespół innymi piłkarzami, czy nadal według koncepcji z poprzednich sezonów będziecie trzon drużyny opierali na własnych wychowankach?
*- *Aby realnie myśleć o awansie do III ligi, kolejne wzmocnienia będą nieuniknione. Jednak zachowując proporcje i politykę naszego klubu, nasi wychowankowie będą stanowili większą część zespołu. Już wkrótce zaprezentujemy drużynę na nowy sezon, ale w chwili obecnego okienka transferowego trwają intensywne rozmowy z potencjalnymi nowymi zawodnikami.**
– A jak Pan ocenia udział w rozgrywkach drużyny młodzieżowe, które najczęściej kończyły swe rozgrywki na miejscach premiowanych medalami i awansem do wyższych klas piłkarskich?
*- *Naszą wizytówką w całej Wielkopolsce są właśnie młodzi piłkarze, którzy rozwijają się niezwykle szybko, przy profesjonalnym podejściu do własnego talentu i oczekiwań. Do pewnego wieku zabawy ze sportem i piłką przychodzi etap elementów gry zawodowej. Kładziemy nacisk na jakoś wyszkolenia, aby trafiali do nas najlepsi zawodnicy ze wszystkich lokalnych szkółek piłkarskich. Zaangażowanie dzieci i rodziców, przy dobrej relacji z trenerem i zarządem klubu, owocuje i daje obecne wyniki naszych zawodników.
– Niedawno odbyło się spotkanie koordynatora grup młodzieżowych Mieszka Wojciech Gąsiorowskiego oraz Zarządu z trenerami młodych piłkarzy z grodu Lecha. Czego ono dotyczyło?
*- *Nie chciałbym się odnosić szczegółowo do któregoś ze spotkań, bo takich mamy na wiele w naszym klubie, ale mogę powiedzieć, że od nowego sezonu czeka nas roszada w pewnych grupach młodzieżowych w przypadku zmiany trenera i ustabilizowania procesu szkolenia. Chcemy również od września 2017 rozpocząć II edycję rozgrywek turniejów wewnętrznych LA LIGA MIESZKO GNIEZNO, w jeszcze szerszym aspekcie sportowym, przy udziale większej ilości klubów i zespołów. Naszym celem jest także centralna liga juniorów oraz udział najlepszych grup w rozgrywkach pod egidą WZPN.**
– Jak przedstawia się kondycja finansowa klubu? Czy klub ma zadłużenia względem zawodników pierwszego zespołu i czy są już zabezpieczone środki na udział seniorów w rozgrywkach czwartoligowych sezonu 2017/2018?
*- *Prawie 2 lata pracy w klubie pozwoliło nam spłacić wszystkie zobowiązania i ustabilizować sytuację pod względem finansowym i organizacyjnym. Drużyna seniorów jest zabezpieczona na kolejny sezon, przy wydatnej pomocy Prezydenta Miasta Gniezna oraz innych naszych sponsorów. Wspólnie rozwijamy struktury klubu. Staramy się reagować na bieżąco wobec pojawiających się problemów i długofalowo planować rozwój. Niestety, jak wszędzie, jest wielu fałszywych doradców, jednakże w tym miejscu mogę zapewnić, że nic nas nie zniechęci do budowania pozycji czołowego klubu w Wielkopolsce.
– Udział w rywalizacji ligowej zespołu seniorów nie byłby zapewne możliwy bez wsparcia sponsorów oraz darczyńców?
– Oczywiście, że bez naszych partnerów i sponsorów nie udałoby się dokonać tego, w jaki sposób rozwija się nasz klub. W imieniu MKS Mieszko Gniezno chciałbym serdecznie podziękować wszystkim naszym partnerom, sponsorom oraz przyjaciołom za okazane wsparcie, pomoc, a także obecność podczas rozgrywek ligowych i eventów sportowych. Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się zbudować klub na miarę naszych oczekiwań. Nie sposób wymienić wszystkich, od których klub otrzymał wsparcie, ale przede wszystkim należą do nich: prezydent Gniezna Tomasz Budasz – patronat honorowy, starosta powiatu gnieźnieńskiego Beata Tarczyńska, prezes PEC w Gnieźnie Dariusz Zamiar, dyrektor GOSiR Jacek Mańowski, współwłaściciel firmy WAJM – Janusz Malęgowski, drukarnia Majorczyk – Dariusz Majorczyk, Bol-ann Gniezno – Marcin Stelmaszyk, Pilsner Pub Gniezno – Marek Lisiecki, Hotel AWO – Jacek Owczarzak, Kantor FABER – Jacek Owczarzak, Cukiernia Niemann Jarosław Krystian Niemann SC, Durczak Instalacje, Chłodex, Zakład Kominiarski Marek Musiał, Quick Service, Secura-Security – Wiesław Bartkowiak, Firma Tadeusz Hoppe, GOJA, SportGniezno.