Shadow

W niechanowskiej parafii następne inwestycje

Kolejnych wyzwań podjął się ksiądz kanonik Andrzej Ziółkowski, proboszcz niechanowskiej parafii. Po naprawie muru dookoła kościoła w Niechanowie, przyszedł czas na wymianę ławek, a kolejną będzie naprawa trzech zabytkowych ołtarzy.
Remont muru wymusił na nas jego fatalny stan, właśnie w tej części okalającej świątynię. Stwarzał on zagrożenie dla przechodzących tamtędy mieszkańców. Musieliśmy podjąć jak najszybszą decyzję o jego naprawie. Powstał projekt i za zgodą pani konserwator mogliśmy przystąpić do działań. Realizacji podjęła się firma Mieczysława Geperta z Niechanowa. Prace rozbiórkowe wykonała natomiast firma Stanisława Piotrowskiego, który też jest z naszej parafii. Remont trwał prawie cztery tygodnie, gdyż trzeba było nawet stworzyć nowy fundament, a całą konstrukcję trzeba było wzmocnić, chociażby dodatkowym murem oporowym od wewnątrz. Do naprawy muru wykorzystaliśmy starą cegłę, która pozostała, ale wierzch powstał z nowych cegieł. Całość zabezpieczono izolacyjnie. Dodatkowo nowy blask zyskało boczne wejście – to dwa przęsła i odnowione schody. Na ten remont przeznaczyliśmy pieniądze pozyskane ze sprzedaży salki parafialnej.
We wnętrzu świątyni rozpoczęła się systematyczna wymiana ławek, gdyż dotychczasowe są niszczone przez korniki. Chcę wymienić też ławki w kaplicy, gdyż ich stan jest zły. Do tej pory wymieniono 12 ławek, a całego zadania podjęła się firma Andrzeja Mikołajczaka. Nowy blask zyskuje kościelna kaplica. Gdy zakończymy sprawę ławek, konserwatorzy z firmy Orlikon z Poznania, przygotują projekt odnowy aż trzech ołtarzy w niechanowskiej świątyni – poinformował ksiądz proboszcz. (jw)