Shadow

W PWSZ o przyszłości rynku pracy i przedsiębiorczości

Uczniowie gnieźnieńskich szkół średnich mieli okazję wysłuchać specjalistów, którzy opowiadali o przyszłych zawodach, rozwoju przemysłu oraz inicjatywach finansowych, które pozwolą im np. otworzyć własną firmę. Konferencja to wspólna inicjatywa PWSZ Gniezno i Wielkopolskiej Izby Gospodarczej w Gnieźnie.
Osiem paneli tematycznych zawierała konferencja popularno – naukowa pt. „Ekonomiczne i organizacyjne aspekty tworzenia i wdrażania nowych technologii”, która miała miejsce 22 maja w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie. To wspólne przedsięwzięcie PWSZ i Wielkopolskiej Izby Gospodarczej miało przybliżyć młodzieży uczęszczającej do gnieźnieńskich szkół średnich aspekty rozwoju rynku pracy w obecnych czasach, ale z naciskiem na najbliższą perspektywę. – Ta konferencja to pewien początek, który ma dążyć do innowacyjności i nowych technologii wśród przedsiębiorców, ale i wśród ogólnie pojętej społeczności lokalnej – mówi Karol Sikorski z Wielkopolskiej Izby Gospodarczej w Gnieźnie. – Dziś zachęcamy także młodzież, by kontynuowała swoją edukację w nauce zawodu oraz dążymy do kojarzenia ze sobą przedsiębiorców oraz młodzieży, która chciałaby odbywać praktyki w zakładach pracy – dodaje.
O instrumencie finansowym JEREMIE opowiadał Tadeusz Wojtaszak z Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – Bardzo się cieszymy, że są takie spotkania jak dzisiaj i możemy tę inicjatywę przedstawić. JEREMIE to są pożyczki. One są łatwiejsze w dostępie niż środki, które pozyskują przedsiębiorcy z innych źródeł. Przede wszystkim są nisko oprocentowane i nie mają żadnych dodatkowych kosztów. Są one dla tych, co chcą założyć działalność gospodarczą, jak i na prowadzenie tej działalności. W przeciwieństwie do dotacji, możemy z tych środków zakupić sprzęt nowy, jak i używany – opisuje T. Wojtaszak. Zbigniew Bachta z Wielkopolskiego Związku Pracodawców „Lewiatan” starał się odgadnąć, jakie zawody będą zawodami przyszłości. – Dziś jeszcze ich nie znamy, ponieważ dopiero się kreują. Dziś interpretujemy kierunki, które są najbardziej rozwojowe i te, które będą niestety, odchodziły do lamusa. Najważniejszy trend to automatyzacja i sztuczna inteligencja w procesach wytwórczych. To są te główne kierunki.
Zadowolenia ze wspólnej inicjatywy WIG i PWSZ nie kryje dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego, Sylwester Sip. – Bardzo nam zależy na współpracy z pracodawcami. Robimy wiele, żeby dostosować kształcenie zawodowe do potrzeb rynku pracy. Dziś jest doskonała okazja, żeby wymienić się doświadczeniami. Ze swojej strony robimy wszystko, by to szkolnictwo dostosować do rynku pracy, m.in. tworzymy klasy patronackie, doposażamy szkoły zawodowe w pracownie, czy dostosowujemy programy nauczania do oczekiwań pracodawców – podkreśla.
Jak zaważali sami uczniowie, którzy właśnie w tym czasie podejmują decyzje co do przyszłości i ewentualnego dalszego kształcenia – spotkania z naukowcami i przedsiębiorcami są cennym wskaźnikiem, w jakim kierunku będzie podążać świat przedsiębiorczości i przemysłu oraz gdzie w nim znajdzie się miejsce właśnie dla nich. (ak)