Shadow

Walka polityczna o „udarówkę” i neurologię

We wtorek, 2 marca w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: wicestarosta Anna Jung, członek zarządu powiatu Mariusz Mądrowski oraz przewodniczący Klubu Radnych KO Radosław Sobkowiak. Podczas konferencji m.in. wicestarosta Jung wezwała posła PiS Zbigniewa Dolatę do pomocy w przejęciu „udarówki” i neurologii.
 Wicestarosta A. Jung przypomniała, że na przełomie 2016/2017 roku została zmieniona nazwa szpitala powiatowego z Władysława Biegańskiego na Szpital Pomnik Chrztu Polski. Wówczas wszyscy radni zagłosowali za tą zmianą, ponieważ była deklaracja ze strony posła PiS Zbigniewa Dolaty, że popłyną pieniądze szerokim strumieniem na budowę tego szpitala. – Kiedy starostwem rządziło PiS to pewna część kwoty na koniec 2018 roku wpłynęła i od tego momentu żadne pieniądze na budowę już nie wpłynęły. Czy to jest przyzwoitość? Czy to jest rozgrywanie walki politycznej? Czy szpital jest PiS-u czy Platformy? A może szpital jest ugrupowania, którego jeszcze nie ma? Otóż nie szanowni państwo. Jeśli przyzwoitością ma być decyzja radnych i postępowanie osób, które pełnią funkcje publiczne, to panie pośle, wzywam pana do spełnienia tej obietnicy, którą pan złożył w 2016 roku, jak również przy okazji wzywam do tego, żeby poprawić płatności pensjonariuszy w domach pomocy społecznej, zapewnić lepszy kontrakt dla ZOL i zabezpieczyć przejęcie „udarówki” i neurologii – mówiła wicestarosta.
Do pomocy w tej sprawie wezwała także wszystkich parlamentarzystów, w tym przede wszystkim posła partii rządzącej, który według niej może wszystko. – Jeżeli mamy partię rządzącą, mamy ministra zdrowia i mamy możliwość decydowania przez ministra zdrowia oraz prezesa NFZ, żeby przekazać udary i neurologię, to poseł Zbigniew Dolata może wszystko. I może to rozegrać politycznie, a może to rozegrać niepolitycznie. Pytanie tylko, czy bardziej podejdzie do tego jako działania społecznego na rzecz powiatu gnieźnieńskiego i tego oczekuję. Mam nadzieję, że pan poseł postąpi przyzwoicie. Dla mnie nie ma znaczenia rozgrywka polityczna. Dla mnie ma znaczenie matka, ojciec, dziecko, mieszkaniec tego powiatu. Przecież jak ktoś trafia na oddział udarowy, czy neurologiczny to nie zapytamy go, czy jesteś z PiS czy Platformy? Ratujemy jego życie – stwierdziła wicestarosta Jung.
Na konferencji samorządowcy przedstawili także trzy możliwości przejęcia tych oddziałów. Pierwsza to miała być cesja kontraktu Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie w całości, druga pozytywne rozstrzygnięcie ewentualnych postępowań prowadzanych przez WOW NFZ w trybie konkursu ofert o zawarcie umów na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzajach przedmiotowych świadczeń i trzecia brak oddziału leczenia udarów i neurologii w powiecie gnieźnieńskim. Już dziś wiadomo, że pierwsza możliwość, czyli cesja jest nieaktualna. W czwartek, 4 marca NFZ ogłosiło konkurs, czyli możliwość druga wchodzi w grę. Jak zapewnia wicestarosta Szpital Pomnik Chrztu Polski przystąpi do postępowań prowadzanych przez WOW NFZ w trybie konkursu ofert o zawarcie umów na udzielanie świadczeń w tych zakresach. Podejście zaś do procedury konkursowej sprawia, że Szpital Pomnik Chrztu Polski konkurować będzie musiał z innymi, prowadzącymi już działalność w wyżej wymienionych zakresach podmiotami, które mogą startować z faworyzowanej pozycji m.in. ze względu na ciągłość i kompleksowość leczenia. Dodatkowym ryzykiem tego trybu jest możliwość podziału kontraktu przez płatnika publicznego. Największym zagrożeniem w przypadku postępowania konkursowego jest brak doświadczenia podmiotu leczniczego w zakresie udzielanych świadczeń. Mimo spełnienia wszelkich wymogów formalnych gnieźnieńskiej placówce może zabraknąć punktów właśnie za brak doświadczenia. Udar mózgu jest poważnym problemem zdrowotnym, a jego koszty społeczne są bardzo wysokie. Ze względu na postępujące w szybkim tempie starzenie się społeczeństwa spodziewać się należy coraz większej zapadalności na tę chorobę przy jednoczesnym ryzyku, iż dotykać ona będzie coraz to młodsze osoby. Prognozy te niosą ze sobą zarówno konsekwencje społeczne jak i ekonomiczne. Nie mniej jednak, kolejne lata przynoszą rozwój wiedzy medycznej w zakresie leczenia udarów mózgu.
Jak podkreślają samorządowcy nowocześnie wyposażony Szpital Pomnik Chrztu Polski posiadający doświadczoną kadrę medyczną jest gwarantem wysokiej jakości świadczeń w tych zakresach i zapewnienia odpowiedniej opieki dla społeczności powiatu gnieźnieńskiego, dlatego nie można dopuścić do sytuacji, w której w powiecie gnieźnieńskim zabrakłoby oddziału leczenia udarów i neurologii. BEATA KRZYŚKA