Shadow

Ważne badania zawodników Startu

{CAPTION}
Zakontraktowani w zimowej przerwie żużlowcy spędzili w Pierwszej Stolicy weekend; poza oficjalnymi spotkaniami dla sponsorów oraz kibiców, w piątek od rana, 9 grudnia w gościnnych murach Lady Cat Fitness Club *przechodzili badania,* m.in. na zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, czy *VO2max* (maksymalny minutowy pobór tlenu, wskaźnik jest uważany za miarę tlenowej wydolności organizmu). Nad ich prawidłowym przebiegiem czuwało *Centrum Diagnostyki Sportowej Sportslab.***
Przeprowadzone badania są w pełni bezpieczne i zoptymalizowane pod konkretnego sportowca. – /Dzięki nim możemy określić parametry treningowe zawodnika. Rejestrujemy parametry krążeniowo-oddechowe. Wyciągamy wszystkie kwestie związane z prawidłowym fizjologicznym treningiem. Poznajemy możliwości organizmu, dostajemy wiedzę jak trenować, aby ten trening przynosił oczekiwane rezultaty///– mówi *Michał Złotowski*, diagnosta z *Centrum Diagnostyki Sportowej Sportslab. *Badani zawodnicy w ocenie eksperta pracują na wysokich parametrach. Bardzo długo utrzymują glikolizę beztlenową. Pracują powyżej progu przemian beztlenowych. – /Energia w tym wysiłku czerpana jest z węglowodanów///– tłumaczy diagnosta *Sportslab*./- //Zawodnicy nie mają rozbudowanej strefy tlenowej. Pracują krótko, ale bardzo intensywnie. Nie uprawiają dyscyplin typowo wydolnościowych, kiedy ta strefa jest obszerna i potrzebna. Z punktu widzenia sportu żużlowego, kiedy wysiłek jest krótkotrwały glikoliza beztlenowa i węglowodany są wystarczające do utrzymania energii na cały bieg///– zakończył.
Dzięki przeprowadzonym badaniom sztab szkoleniowy uzyskuje komplet istotnych informacji na temat każdego z zawodników. Może określić potencjał wydolnościowy, jak sportowiec jest przystosowany do pracy w wyższych parametrach treningowych. W perspektywie dłuższego czasu, kiedy te badania są powtarzane kilka razy w roku, mamy wiedzę jak dany zawodnik reaguje na trening – jak zachowują się jego parametry, czy coś się poprawiło bądź pogorszyło. Trener ma ogólny pogląd na grupę swoich zawodników pod aspektami wydolnościowymi. (RM)